Akuza ndaj Andrea Agnellit: “Ke kaluar vite duke manipuluar futbollin! Më në fund, lajm i madh”

30 Nëntor 2022
8:50
Telesport

Presidenti i La Ligës, Javier Tebas, ka sulmuar ashpër presidentin në largim të Juventusit, Andrea Agnelli. Ai e bëri këtë me një postim në Twitter në të cilin publikoi njoftimin e ashpër për shtyp nga La Liga kundër klubit të Juventusit dhe shënimin nga kompania Piemontese që njoftonte projektbuxhetin e ri për vitin e përfunduar më 30 qershor 2022.

“I dashur Andrea Agnelli, ju keni kaluar shumë vite duke “manipuluar” bilancet, vlerësimet, dokumentet, për të “mashtruar” autoritetet publike, sportin, aksionarët, tifozët… dhe në të njëjtën mënyrë keni dashur të mashtroni botën e futbollit me mirësia e Superligës. Dorëheqja juaj është një lajm i madh”, mesazhi i ashpër i Tebas drejtuar Agnellit pasditen e sotme.

Në orët e para të pasdites, përmes një shënimi zyrtar, vetë Liga spanjolle kishte kërkuar marrjen e masave sportive ndaj Juventusit. Shkak është bërë shkelja e rregullave që lidhen me Fair Play-in Financiar, grupi i rregullave për kontrollin e kostove të vendosura nga organi drejtues i futbollit europian.

“Të hënën e kaluar, në të njëjtin shënim të Bordit të Drejtorëve, përfaqësuesit e Juventusit pranuan parregullsi shumë të rënda kontabël, që synonin edhe mashtrimin e autoriteteve të UEFA-s për “fair play” financiar, ndër të tjera”, shkruan La Liga në një pasazh, ku pyetet. për këtë arsye sanksione ndaj bardhezinjve.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit