Alarm në Argjentinë: nuk “gjenden” Messi me shokë dhe duhet të ndërhyjnë shteti

22 Shtator 2022
17:58
Denis Hakanaj

“E kam, e kam, më mungon”. Kushdo që e do futbollin, qoftë edhe në një moment kaq teknologjik, do të ketë bërë të paktën një herë albumin me fotografitë e futbollistëve.

I cili nuk është një fenomen kulti si në kohët e kaluara, por që sigurisht ruan një farë hijeshie. Dhe për ta vërtetuar këtë, ka shumë prindër dhe fëmijë që në çdo fillim të Serisë A vrapojnë në stendat e gazetave për të kërkuar pakot nga të cilat do të dalin të gjithë kampionët (ose të paktën ata duhet të dalin!) për t’i ngjitur në vendin e duhur.

Ky fenomen është i përhapur në të gjithë botën, veçanërisht në Itali dhe Angli, por nuk është asgjë në krahasim me atë që po ndodh për momentin në Argjentinë.

Nuk ka figura

Mjafton të bëni një shëtitje në Buenos Aires dhe të hidhni një sy në një nga “kioskos” klasike, dyqanet e vogla që kanë gjithçka, nga një shishe uji deri te … pjesë këmbimi për makina, për të vënë re njoftime të njëjta. “Ne nuk kemi figura”.

Dhe jo sepse pronarët nuk duan t’i kenë, por sepse siç na tha një reportazh i programit të famshëm spanjoll “El Chiringuito”, ka probleme me printimin dhe shpërndarjen dhe paketat e pakta që mbërrijnë shiten si ëmbëlsira.

Albumi i Kupës së Botës 2022 ndezi një tjetër rast “çmendie” në vendin e Amerikës së Jugut. “Unë shkoj nëpër të gjithë lagjen duke kërkuar figurat dhe askush nuk i ka ato”, shpjegon një baba.

“Ata vijnë çdo dhjetë sekonda për të më pyetur nëse i kam paketat,” thotë një tregtar. Dhe këtu është arsyeja pse njoftimet varen praktikisht kudo.

Messi vlen 55 euro

Dhe çështja është aq e rëndësishme sa… shteti duhej të ndërhynte. Siç shpjegon Depor.com, ishte i nevojshëm një takim me autoritetet, me federatën argjentinase, me përfaqësuesit e tregtarëve dhe me drejtuesit e lartë vendas të Panini (kompania që i prodhon) për të zgjidhur problemet e shpërndarjes së paketave të figurave.

Problemet e hasura janë mungesa e dërgesave për shkak të një prodhimi shumë të ulët në krahasim me kërkesat, por edhe fakti që dyqanet që arrijnë të marrin në dorë pasurinë e çmuar e rishesin me çmime më të larta se ç’duhet.

Në fund të fundit, është edhe… tregu i zi. Dhe “çmenduria” është aq e madhe sa që figurat më të kërkuar arrijnë çmime stratosferike. Më e shtrenjta, nuk ka nevojë të thuhet, është ajo e Messit, e cila vlen tetë mijë pesos, rreth 55 euro.

Absurde? Jo shumë. Në fund të fundit, futbolli është zakonisht gjëja më e rëndësishme nga më pak të rëndësishmet. Por në Argjentinë nuk është saktësisht kështu!

Lajme të tjera

Lajmet e fundit