Alonso triumfon edhe në dëborë, fiton garën 6-orëshe të La Mansh

5 Maj 2019
13:22
Gentian Spiri

Fernando Alonso triumfoi sot në garën 6-orëshe të botërorit Endurance të zhvilluar në pistën belge të SPA. Gara u zhvillua në kushte të vështira atmosferike, teksa binte dëborë dhe pista ishte e rrëshqitshme. Gjithsesi, piloti spanjoll bashkë me dy shokët e tij të makinës, Sebastian Buemi dhe Kazuki Nakajima, kanë triumfuar në garën e parafundit të këtij sezoni.

Në këtë mënyrë, titulli kampion në botërorin Endurance po bëhet gjithnjë e më prekshëm për Alonso me shokë. Atyre do t’u mjaftojë një vend i katërt në garën e fundit sezonale, atë 24-orëshge të la Mansh për t’u shpallur kampionë me makinën Toyoa TS050 Hybrid. Ndërkohë që, vetë skuadra Toyota e siguroi që sot titullin për konstruktorë.

Gara u ndërpre për një moment për shkak të dëborës që nisi me dëndësi të madhe. Gjithsesi, Alonso nuk dështoi në një pistë të cilën ai e njeh mirë, pasi ka garuar më parë aty si pilot i Formula 1. Kjo ishte gara e parafundit e spanjollit në botërorin Endurance, pasi ai ka deklaruar se pas garës së La Manshit do të mbyllë aventurën në këtë kampionat.

Alonso bashke me Buemi dhe Nakajima

Lajme të tjera

Lajmet e fundit