Ana e errët e largimit të Lukakut nga Chelsea! E ka goditur një magji misterioze

23 Qershor 2022
22:05
Telesport

Romelu Lukaku ka nisur numërimin mbrapsht. Ka një marrëveshje totale mes Chelseat dhe Interit, sulmuesi belg – i cili u shit për rreth 115 milionë euro një vit më parë – është kthyer në huazim. Do të duhen disa shpenzime, por, është një pazar i vërtetë për Nerazzurrët që rikrijojnë tandemin e Scudetto-s (në kohën kur Antonio Conte ishte në stol) dhe ngacmohen nga mundësia për të shkuar edhe në all-in me ardhja eventuale te Dybala.

Tifozët i thanë se nuk do të bëjnë tolerim: do të lënë mënjanë zemrën dhe euforinë, do ta vlerësojnë vetëm nga ajo që Big Rom do te bëjë në fushë. Në fund të fundit, sezoni nga i cili është rikthyer me blutë ka ngritur disa dyshime. Te Interi ishte protagonist i një xhiro të jashtëzakonshëm, në Londër humbi smaltin, dinamizmin, hundën për gol, dukej se gati kishte rënë në depresion.

Çfarë ndodhi me të? Vështirësia për t’u integruar me atë që Tuchel i kërkoi e ka shoqëruar që kur u shfaq sërish në Stamford Bridge. Trajneri gjerman besonte se kishte marrë “9” që do të jepte peshë, thellësi dhe aftësi për të qenë shkatërrues, por ai duhej të ndryshonte mendje. Derisa belgu rrëshqiti në prapaskenë…

Lukaku nuk e ka fshehur asnjëherë se kthimi në Milano ishte një opsion që gumëzhinte në kokën e tij. Sëmundja e deklaruar publikisht përfundoi duke e bërë më të vështirë marrëdhënien e tij me trajnerin. Por ka më shumë nga ato që në Angli e cilësojnë ndër shkaqet e krizës së sulmuesve.

Është diçka në gjysmë të rrugës mes supersticionit dhe një sekuence statistikore negative negative: e quajtën mallkimi i numrit 9, një lloj magjie që nuk e kurseu as atë, deri në dobësimin e tij.

Vetëm hidhini një sy disa numrave për të prekur këtë fakt të çuditshëm: në sezonin e fundit Lukaku shënoi 15 gola në 44 ndeshje për një mesatare prej 0.34 gola për ndeshje. Pak, shumë pak për një bakshish që ishte paguar shumë me perspektiva shumë të ndryshme.

Duke u kthyer pas në kohë, diçka e ngjashme ka ndodhur edhe me ish-lojtarët e tjerë të Bluve: Abraham, tani te Roma, mes viteve 2019 dhe 2021 nuk i ka kaluar 30 gola në 82 ndeshje (mesatarja 0.38); në 2018-2019 Gonzalo Higuain (njeriu i rekordit të golashënuesve në Serinë A) humbi duke shënuar me pikatore (5 gola në 18 ndeshje, mesatarja 0.28).

Shkoi keq në të kaluarën e afërt edhe me numrin tjetër të njohur 9: në 2017-2018 Alvaro Morata mbeti i gozhduar në 24 gola në 72 gara (0.34); Radamel Falcao ishte çdo gjë tjetër veç el tigre në Londër për 12 paraqitje të karakterizuara nga vetëm 1 gol (0.08 mesatarisht) në 2015-2016; edhe më parë, fati nuk ishte mik as me Torresin (45 gola në 172 ndeshje, mesatarja 0.26) dhe as me Crespon (0.31, 13 gola në 42 paraqitje).

Më tej në kohë, por ky ishte një tjetër Chelsea, numri 9 rezultoi pothuajse fatal si për Hasselbaink ashtu edhe për Vialli, mesatarja e të cilëve ishte mjaft e ngjashme: 0.49 gola për lojë për holandezin, 0.48 për italianin.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit