Anekdota e pabesueshme e Xavit me arbitrin në Botërorin 2010: Nëse vërshëllen tani, do të të jap fanellën time…

29 Qershor 2022
10:35
Alfred Lleshi

Gjatë inaugurimit të Muzeut të Legjendave, presidenti i tij, Marcelo Ordas, tregoi një anekdotë që ndodhi gjatë Kupës së Botës, ku Spanja luajti kundër Portugalisë në Afrikën e Jugut, me bashkatdhetarin e tij, arbitrin Héctor Baldassi dhe Xavi Hernández.

Marcelo Ordas komentoi kohën kur ishte i ftuar në shtëpinë e Xavi Hernández dhe pikërisht atëherë e pyeti nëse kishte ndonjë nga bluzat e tij. Pikërisht atëherë, trajneri aktual i Barcelonës i tregoi anekdotën, që ka të bëjë me ndeshjen e Kupës së Botës 2010 mes Spanjës dhe Portugalisë.

Argjentinasi Héctor Baldassi si gjyqtar i ndeshjes përjetoi një episod unik gjatë gjithë karrierës së tij. Gjatë një segmenti të ndeshjes, mesfushori i atëhershëm i kombëtares spanjolle dëgjoi se si dikush e lavdëroi dhe komplimentoi një veprim të tij.

Xavi kishte mbetur i habitur kur pa se përgjegjës për ato lëvdata ishte arbitri. Pak minuta më vonë, me përfundimin e lojës, ai pati një tjetër episod me arbitrin. Me një Portugali të përmbysur, Xavi e qortoi arbitrin për fishkëllimën e fundit të lojës, i cili iu përgjigj:

“Nëse unë fishkëllej fundin e ndeshjes, a mund të ma japësh bluzën tënde?” Dhe kështu ndodhi; Xavi ia dha fanellën e tij Héctor Baldassi-t, i cili përfundimisht përfundoi duke ia dhënë atë presidentit aktual të “Museo Legens”, Marcelo Ordas.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit