ANGLIA E ÇMENDUR PAS BROJA | Southampton tenton ta mbajë, Newcastle ofron shumë para por Chelsea…

27 Janar 2022
22:16
Telesport

Armando Broja është ylli i ri që po çmend tifozët e kombëtares shqiptare, të Southampton ku aktualisht është i huazuar dhe të Chelseat që e zotëron.

Ai është një qendërsulmues në lëvizje, me një sens të madh goli dhe shumë i mirë në thellësi sulmi. Futbollisti është një përzierje e fuqisë fizike dhe teknike, në fakt ai është 1.91 metra i gjatë dhe i aftë të bëjë xhonglim me driblimin si në fushë të ngushtë ashtu edhe në fushë të hapur.

I lindur në Angli, në Slough më 10 shtator 2001, nga prindër shqiptarë nga rajoni i Malësisë së Madhe, ai ka pasur gjithmonë ëndrrën që një ditë të bëhet idhulli i tifozëve shqiptarë, pavarësisht mundësisë për të zgjedhur për të përfaqësuar Tre Luanët.

Me kombëtaren shqiptare ka shënuar 3 gola në 10 ndeshje.

I pari në ndeshjen kundër Hungarisë e vlefshme për kualifikueset e Botërorit, duke i sjellë 3 pikët ekipit të tij falë golit të tij.

I rritur në sektorin e të rinjve fillimisht në Tottenham dhe më pas në Chelsea, më 26 shkurt ai nënshkroi kontratën e tij të parë profesionale me Blutë. Në atë sezon ai është huazuar te Vitesse ku do të shënojë 11 gola në 34 ndeshje në total.

Në Londër verën e kaluar, hapësira për sulmuesin është zvogëluar dhe për këtë arsye ai është i detyruar ta kërkojë diku tjetër. Mbetet në Premier League, por kalon në Southampton.

Deri më tani ai ka shënuar 5 gola në 16 paraqitje në ligë dhe dy gola në dy ndeshje në Carabao Cup, duke hyrë menjëherë në zemrat e tifozëve!

Falë këtyre paraqitjeve ai pushtoi “shenjtorët” që do të donin të gjenin një marrëveshje me blutë për ta blerë atë plotësisht, të cilët nga ana e tyre do të donin ta shihnin atë të luante me fanellën e tyre sa më shpejt të jetë e mundur.

Huazimi te Southampton përfundon në vitin 2023, por Chelsea do të bëjë gjithçka që është e mundur për ta sjellë atë në shtëpi duke pasur parasysh paraqitjet zhgënjyese të Romelu Lukaku dhe Timo Ëerner.

Prandaj fjala e fundit do t’i shkojë talentit shqiptar…

Ndërkohë,interesimi i Neëcastle, edhe pse real, nuk mund të pranohet nga Chelsea, që fillimisht kërkon të provojë futbollistin dhe pastaj të vendosë, sicc ndodhi me Tammy Abraham.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit