La Liga

Antoine Griezmann bën histori me dygolëshin e tij në “Europa League”

Sulmuesi i Atletico Madrid, Antoine Griezmann, arriti një “stacion” unik, pasi francezi i mposhti bashkatdhetarët e Marseille me një dopietë personale në finale të “Europa League”. Ish-lojtari i Real Sociedad shënoi në çdo gjysmë ore, për të vënë Atletico Madrid përpara, në finalen e Lyon, të mërkurën.

Goli i tij i parë erdhi pas një periudhe të qëndrueshme të presionit të Marseille, duke përfituar nga një gabim i mbrojtes kundërshtare, para se të dyfishonte epërsinë, pas pushimit mes dy pjesëve të lojës.

Dhe, në prishjen e rezistencës së OM-së, Griezmann shpërtheu në në konkurrencën europiane. Sulmuesi është tani lojtari i parë francez, që shënon dy gola në finalen e Ligës së Kampionëve, ose në Ligën e Evropës, duke përfshirë Kupën Europiane, ose të parathënën Kupa UEFA.

Me 29 gola në të gjitha garat, këtë sezon, Griezmann ka qenë vital për sezonin e Atletico Madrid, pasi “Colchoneros” rrinin në vendin e dytë në La Liga. Oportunizmi i tij ishte edhe një herë në shfaqje në Lyon, duke dëshmuar një forcë vdekjeprurëse për skuadrën e Ligue 1.

Më shumë nga La Liga