Arsenal është gati të paguajë shifrën rekord për yllin e rivalëve

22 Maj 2023
18:30
Denis Hakanaj
back button

Arsenali është i gatshëm të thyejë rekordin e transferimeve të klubit për mesfushorin e West Ham United, Declan Rice.

Sipas gazetarit të GiveMeSport, Dean Jones, Gunners po përgatisin një ofertë prej 90 milionë sterlinash (rreth 103 milionë euro) për yllin 24-vjeçar.

Ndërsa West Ham ka vendosur një çmim prej të paktën 100 milionë £ (115 mln eurp) për Rice, skuadra e Londrës veriore është e sigurt se mund të arrijë një marrëveshje për një shumë më të ulët.

Shuma aktuale rekord e paguar nga Arsenal-i për një lojtar janë 72 milionë sterlinat (82 milionë euro) të paguaura për francezin Nicolas Pepe në vitin 2019.

Raporti shton se ata po kërkojnë ta bëjnë mesfushorin lojtarin më të paguar në klub së bashku me Bukayo Saka. Ky i fundit flitet se do të nënshkruajë një zgjatje që do ta bëjë atë të fitojë 300,000 £ (345 mijë euro) në javë.

Trajneri i Arsenalit, Mikel Arteta, ka bërë të njohura synimet e klubit për të nënshkruar me një mesfushor.

Ata po kërkonin një marrëveshje për Moises Caicedo të Brighton në merkaton e janarit, por një marrëveshje dështoi të materializohej.

Me Granit Xhakën që thuhet se do të largohet nga klubi, përforcimi i pozicionit bëhet edhe më i domosdoshëm.

Jones ka deklaruar gjithashtu se Rice është shumë e interesuar për këtë lëvizje. Ai thuhet se e admiron përparimin e shpejtë që klubi ka bërë vitet e fundit dhe thuhet se është i emocionuar për të luajtur nën drejtimin e Artetës.

Megjithatë, me klube të tjera si Chelsea dhe Manchester City gjithashtu të interesuara për mesfushorin, Arsenali mund të përfshihet në një luftë ofertash.

Manchester United gjithashtu përflitet të jetë i interesuar, por raporti pohon se Arsenali është në avantazh në negociata.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit