Arsenal, fotoja e të ‘Pamposhturve’ bëhet virale: i njihni të gjithë?

31 Mars 2023
10:00
Denis Hakanaj
back button

Arsenali i Arteta-s është në krye të Premier League dhe ëndrra për t’u rikthyer në fronin e Anglisë pas 19 vitesh sa vjen e afrohet. Të jesh një nga ‘Topçinjtë’ është si një ndjenjë, një mënyrë të qenit, që të ngjitet në lëkurë.

Ndaj, çuditërisht, një nga protagonistët e triumfit të fundit të Arsenal-it në vitin 2004, Robert Pires, emocionoi ish-tifozët e tij dhe ata më nostalgjikët duke shpërndarë në profilin e tij në Instagram një foto të një darke në të cilën ishte në shoqërinë e disa shokëve të tij të vjetër. Shumë prej tyre janë ende të njohur, ndërsa të tjerët…

Ribashkimi i ‘Invincibles’, i riemërtuar kështu pasi përfunduan sezonin 2003/04 me titullin e kampionëve të Anglisë dhe të pamposhtur dhe të drejtuar nga Arsene Wenger, e sheh Pires-in e lartpërmendur si protagonistin e mbrëmjes, përkrah të cilit ulet Patrick Vieira (i freskët nga shkarkimi nga Crystal Palace) dhe Ian Wrght, golashënuesi historik i ‘Gunners’ dhe sot komentator i vlerësuar televiziv.

Mes lojtarëve të pranishëm në këmbë, legjenda Thierry Henry dhe portieri, me një të kaluar te Milan-i, Jens Lehmann nuk mund të mungonin.

Nga e majta, njohja e dy lavdive fillon të jetë më komplekse: është në fakt Martin Keown, qendërmbrojtësi dhe Lee Dixon, mbrojtësi historik. Është edhe Gael Clichy, rezervë në 2004 dhe titullar fiks pas lamtumirës së Ashley Cole.

Kush janë tre pjesët e enigmës që mungojnë? Le të zbulojmë. Ose më mirë, le të përpiqemi t’i njohim ato. Në të djathtë të Lehmann janë dy burra: Ray Parlour i qeshur, një tjetër legjendë e londinezëve, i cili është gjithmonë shumë aktiv në rrjetet sociale dhe Jeremie Aliadiere, një sulmues francez që debutoi në një moshë shumë të re me fanellën e Arsenal-it. Dhe kush është ai pranë Clichy? Ky është Darren Dein, djali i Davidit, ish-drejtues dhe nënkryetar i ‘Gunners’.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit