ARSENALI NUK NDALET | Ofron 40 mln euro për talentin e Ajax dhe sfidon United. Ende nuk ka akord

27 Qershor 2022
19:08
Telesport

Arsenali shpreson se Ajax do të pranojë ofertën e tyre të fundit prej 35 milionë sterlina për objektivin  Manchester United, Lisandro Martinez. Topçinjtë kanë nisur fuqishëm afatin kalimtar të verës, me ardhjen e tyre të tretë të konfirmuar të hënën. Portieri Matt Turner ka ardhur nga MLS.

Ai ka ndjekur nga dera anësorin brazilian Marquinhos dhe mesfushorin Fabio Vieira. Një tjetër brazilian, Gabriel Jesus, së shpejti do të jetë gjithashtu në rrugën e tij për te Arsenal – nga Manchester City.

Por në ndjekjen e objektivi të Champions League, Arsenali nuk dëshiron të ndalet këtu. Pasi kanë nënshkruar me Ben White në mbrojtjen e tyre për 50 milionë sterlina verën e kaluar, ata duan që Martinez të jetë një tjetër nënshkrim i qendrës së mbrojtjes.

Arsenali thuhet se bëri një ofertë të parë prej rreth 25 milionë sterlina. Dhe Daily Mirror tani raporton se ata e kanë rritur atë ofertë në 35 milionë sterlina, me bonuse të përfshira.

Gazeta shton se Arsenali shpreson se Ajax do ta pranojë ofertën për argjentinasin Martinez. Megjithatë, gazetari i transferimeve Fabrizio Romano ka çimentuar raportet e mëparshme se Ajax po kërkon 50 milionë euro (43 milionë sterlina).

Man Utd po monitoron nga afër bisedimet e Arsenalit me Ajax-in mbi Martinezin, pasi edhe Djajtë e Kuq e duan atë. Mirror vëren se trajneri i ri i United, Erik ten Hag fillimisht e bëri shokun e skuadrës së Martinez, Jurrien Timber, objektivin e tij kryesor.

Megjithatë, pas këshillave nga trajneri i Holandës, Louis van Gaal për kohën e lojës së tij që çon në Kupën e Botës, holandezi Timber ka vendosur të qëndrojë në Amsterdam.

Ndërkohë, Arsenali duhet të punojë për një marrëveshje për Martinezin, i cili ishte objektivi alternativ i United. Me Ajax-in që mban 43 milionë funte, Man Utd mund të ketë ende një mundësi për të mposhtur Arsenalin me 24-vjeçarin.

Në të vërtetë, eksperti holandez i futbollit Marcel van der Kraan ka raportuar në frontin e Man Utd – mes interesit të tyre për Antony me 68 milionë funte – se Ajax është “financisht në rregull”. Prandaj, ata nuk kanë asnjë arsye për të shtrënguar kërkesat e tyre dhe në vend të kësaj mund të kërkojnë fitim maksimal.

Gjithsesi, Daily Mirror pretendon se fakti që Arsenali ka bërë dy oferta i bën ata përpara në garën për Martinez. Dhe Fabrizio Romano shton në raportin e tij për ofertën e Arsenalit për Martinez se Ajax nuk do ta shesë atë dhe Timberin në të njëjtën dritare.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit