AS | Diskutimi i Xavi Hernandez sot para stërvitjes kishte objektiv “Bayern”. Zbulohet fjalimi para ekipit

24 Nëntor 2021
16:41
Telesport

Një nga ndryshimet më të mëdha që Xavi ka prezantuar me ardhjen e tij në dhomën e zhveshjes së Barcelonës është optimizmi i pabindur. Që nga dita e parë, një nga sfidat e tij kryesore ka qenë të “vaksinojë” lojtaret e tij me genin fitues, duke u dhënë atyre vetëbesim dhe besim përsëri në vetvete.

Pasi zhvilloi biseda individuale me të gjithë, Xavi ka arritur të ‘rivendos’ një ekip të dëshpëruar dhe ta kthejë në një grup të bashkuar të bindur për mundësitë e tij. Ndaj Espanyolit u panë rezultatet e para, por edhe ndaj Benfica-s, megjithëse rezultati nuk përfundoi sic pritej, loja e skuadrës u përmirësua ndjeshëm në krahasim me ndeshjen e parë.

Sfida e madhe për të luajtur gjithçka në Mynih kundër Bayernit të plotfuqishëm nuk e tremb Xavi. Përkundrazi, e kundërta, ajo ka shërbyer si një furçë për t’i kthyer njerëzit e tij në heronj. Pas ndeshjes së së martës, trajneri tashmë e pranoi publikisht se ishte “optimist” për mundësinë “të shkojë në Mynih dhe të fitojë”.

Ky optimizëm nuk ishte shumë larg përballjes me galerinë apo fasadën e thjeshtë, pasi brenda dhomave te zhveshjes ka ruajtur të njëjtën linjë, madje duke e tejkaluar shumë atë.

“A mendon dikush këtu se ne nuk mund të shkojmë në Mynih dhe të fitojmë?” ishin fjalët e para të tij para seancës stervitore të mëngjesit. “Ne varemi nga vetja dhe se në futboll është gjithmonë një dhuratë, futbolli gjithashtu të jep gjithmonë një mundësi të re”, kujtoi trajneri Blaugrana, i cili donte të uronte personalisht të gjithë djemte një nga një, duke duartrokitur përpjekjet dhe angazhimin e tyre,

“Ju keni luajtur mjaft mire dhe tifozet jane krenarë për ju. Duke luajtur me këtë intensitet mund të konkurrojmë kundër kujtdo”.

Terapia e Xavit ka filluar. Kanë mbetur edhe pesëmbëdhjetë ditë për të luajtur kundër Bayernit, por trajneri ka nisur një garë me kohën për t’i përfshirë të gjithë dhe per t’i shtyre te mendojne për ngjarjen e madhe më 8 dhjetor.

Në çdo rast, përpara jane dy ndeshje të rëndësishme në La Liga, Villarreal dhe Betis, në të cilat skuadra duhet të vazhdojë të rritet për të konsoliduar ndjesine e mire.

Tani për tani dhimbja e madhe e kokës është goli. Rikthimi i Ousmane Dembélé mund ta zgjidhë pjesërisht këtë deficit, megjithëse me sa duket gjithçka tregon se do të duhet të presim merkaton e dimrit në kërkim të zgjidhjeve, veçanërisht pas tërheqjes së mundshme të Kun Agüero nga futbolli për shkak të një sëmundjeje në zemër.

Xavi nuk ka besim te holandezi Luuk de Jong dhe me dëmtimin afatgjatë të Martin Braithwaite (edhe dy muaj të tjerë jashte) do te duhen fuqizime…

Lajme të tjera

Lajmet e fundit