As Inter dhe as Milan, zbulimi i Serie A kalon te Atalanta! Investim i fuqishëm

3 Korrik 2022
21:50
Telesport

Pas disa javësh thashetheme dhe takimesh, negociatat që do të çojnë Ederson në Atalanta janë zhbllokuar. Mesfushori brazilian i Salernitana është identifikuar si përforcimi ideal për mesfushen e skuadrës së Gian Piero Gasperinit.

Tashmë në ditët në vijim – ndoshta edhe nesër – braziliani pritet në Bergamo për ekzaminime mjekësore dhe nënshkrime. Me të mbërritur në Salerno në janar 2022, klasa e 1999 u shfaq në gjysmën e dytë të sezonit, duke rezultuar vendimtar në shpëtimin e jashtëzakonshëm të ekipit të granatës.

Për të 15 paraqitje, të kalitura nga 2 gola dhe 1 asistim që e vendosën në qendër të vëmendjes së disa skuadrave, përfshirë Atalantën. Për këtë arsye lojtarët e Bergamos kanë vendosur të fundosin goditjen dhe pasi e kanë bindur lojtarin, tani kanë gjetur marrëveshje edhe me Salernitanën.

Klubi i Salernitanas e vlerësonte mesfushorin në rreth 25 milionë euro dhe Atalanta është gati të ofrojë 13 apo 14 milionë euro plus kartonin e Matteo Lovato, me vlerë pak më shumë se 10 milionë.

Nëse Ederson lëviz nga Salernitana në Atalanta, Lovato po përgatitet të bëjë të kundërtën. Qendërmbrojtësi i ri italian pas një gjysmë të dytë të shkëlqyer të sezonit në huazim te Cagliari tani do të shkojë për të përforcuar skuadrën e Davide Nicola.

Pavarësisht moshës së tyre të re, klasa e vitit 2000 ka bërë tashmë 47 paraqitje në kampionatin italian të Serisë A midis Atalanta, Cagliari dhe Hellas Verona. Me Gialloblu në sezonin 2020/21, Lovato tregoi cilësitë e tij për të gjithë, duke u dëshmuar të jetë një lojtar i fortë dhe i besueshëm.

1.88 m i gjatë, qendra veneciane bën cilësitë më të mira të forcës dhe kontaktit fizik, pa harruar një cilësi të shkëlqyer teknike, veçanërisht në mjedis. Prandaj, për skuadrën e Nicola-s do të jetë një shartim i nivelit të lartë, i dobishëm për të blinduar mbrojtjen me granata në funksion të sezonit të ardhshëm.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit