Ashtu si verën e kaluar. Ylli i Lazios mungon dy ditë: Lotito i tërbuar e bën e kthen në grumbullim!

5 Gusht 2022
15:57
Telesport

Një tjetër verë e nxehtë, një tjetër tërheqje e shënuar nga tensionet te Lazio. Një gjë e tillë kishte ndodhur tashmë vitin e kaluar menjëherë pas shpalljes së Maurizio Sarri si trajner i ri dhe rrjedhimisht lamtumirës së Simone Inzaghit i cili më pas do të bëhej trajner i Interit.

Luis Alberto gjithashtu duhet të kishte shkuar te Nerazzurri përpara se Marotta të vendoste goditjen e Calhanoglu në një transfertë të lirë. Ishte një shtysë dhe tërheqje e madhe mes Biancocelestes dhe spanjollit të gatshëm për të ndjekur mentorin e tij edhe nëse nuk përjashtohej që të kishte edhe skuadra të tjera me të. “Nëse nuk e bën, ai do të marrë gjoba pas gjobave dhe më shumë”, njoftoi një Claudio Lotito i tërbuar kur Luis Alberto nuk u paraqit në stërvitje sezonin e kaluar.

Një lloj dejavù që doli sërish në skenë këtë vit, megjithëse minimalisht. Në fakt, siç raporton Corriere dello Sport, spanjolli ka munguar në stërvitje për dy ditë duke i dërguar një certifikatë mjekësore Lacios.

Kompania biancoceleste të mërkurën e ka nënshtruar kështu një bllok kontrolli duke pasur parasysh sulmin e ethshëm ndaj lojtarit: rezultat negativ. Por ndërkohë Lotito u tërbua dhe po mendonte të formulonte një deklaratë përpara se të hiqte dorë nga kjo ide. Në fakt, të enjten Luis Alberto u shfaq në Formello duke kryer një punë të diferencuar.

Nuk është e qartë se çfarë e ktheu spanjollin te Formello, por reagimi i Lotitos sigurisht që bëri diferencën. Lojtari është qendror në hierarkinë taktike të Sarri, por pavarësisht kësaj, presidenti i Biancoceleste e kaloi mëngjesin e së enjtes duke medituar mbi një deklaratë mes telefonatave të nxehta dhe kërcënimeve të supozuara.

Në atë moment, Luis Alberto u kthye sërish në stërvitje, ndonëse me një punë më vete. Por çfarë ndodhi në të vërtetë? Në bazë të gjithë kësaj do të ishte interesimi i fortë i Sevillas, i cili për disa vite do t’i kishte kërkuar spanjollit te Lacio.

Ka qenë Maurizio Sarri ai që ka deklaruar hapur këtë mospërfillje dhe vullnetin e lojtarit. “Për të dytin vit radhazi ai ka shprehur vullnetin e tij për të përfunduar karrierën e tij në Spanjë – tha Sarri qartë pa u fshehur –

Më shumë se në Spanjë në përgjithësi ai do të donte të shkonte në Sevilje. Nuk e di nëse do ta kem atë. sërish në fillim të shtatorit”. Kjo është arsyeja pse Lazio për momentin po merr masa paraprake dhe situata rreth Luis Albertos po bllokon edhe merkaton pasi Ilic i Veronës është i bllokuar prej disa kohësh. Por deri në përcaktimin e situatës së spanjollit, operacioni me Hellas është në ngërç.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit