Askush nuk besonte te mrekullia, madje rrezikoi përjashtimin nga Serie A! Sot në Salerno vendosin super-bonusin shpëtim

19 Maj 2022
23:21
Telesport

30 mije ne tribuna per te shtyre Salernitanan drejt shpetimit nga renia ne kategori… Granatat do të luajnë ndeshjen e fundit të kampionatit të Serisë A me vetëm një rezultat në dispozicion: mposhtjen e Udineses pa menduar se çfarë po ndodh në të njëjtën kohë në Venezia në ndeshjen kundër Cagliarit.

Me tre pikët, në fakt, ekipi i Salernos do të kishin garantuar qëndrimin e tyre në kampionatin më të lartë italian të futbollit, duke dërguar Cagliarin ne Serie B. E diela e 22 majit do të jetë një natë pasionesh, emocionesh dhe shprese.

Në orën 21 do të luhet akti i fundit në një sezon shumë të vështirë për lojtarët e Campania-s që e nisën kampionatin me një skuadër sigurisht jo në kategorinë e menaxhuar nga një besim dhe me fantazmën e përjashtimit nga kampionati në dhjetor.

Vetëm blerja e kompanisë nga Danilo Iervolino në gongun e afatit i lejoi granatat të shpëtonin pjesën e fundit të sezonit, të rilindnin dhe të shpresonin që tani të arrinin një shpëtim që dukej asgjë më pak se utopik deri pak muaj më parë.

Ardhja e Nicola në pankinë i ka dhënë shpresë dhe tashmë është në pritje të asaj mrekullie të shumëpritur sportive. Dhe për këtë arsye, do të nevojitet çdo stimul i mundshëm që Salernitana të arrijë shpëtimin.

Këtë e di mirë edhe vetë presidenti Iervolino, i cili në një intervistë për Sky Sport deklaroi se kishte vendosur një bonus të pasur per skuadrën në rast të qëndrimit në Serinë A. “Ne vendosëm një çmim të rëndësishëm shpëtimi, por jo sepse duhej se sben.

Lërini djemtë të gjejnë përqendrim dhe motivim, ata tashmë janë fokusuar – tha ai – Kjo është vetëm një mënyrë për të konfirmuar një gjë të pabesueshme që po bën skuadra dhe që po na bën të jetojmë të gjithëve. Në Salerno ne themi ‘hesht, hesht… ‘, pra heshtje (qesh, ed)”. Edicioni i sotëm i i Il Giornale ne Itali raportoi sot lajmin për një bonus shpëtimi të vendosur në 3 milionë euro për ekipin në rast shpëtimi.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit