La Liga

Barça paguan 487 mln euro dhe lë mbrapa dyshen Real-Man United

Kompania zvicerane “Swiss Ramble” ka bërë një studim mbi rrogat e paguara nga klubet e kampionateve kryesore sportive në botë sezonin e kaluar.

Shkarkoni aplikacionin më të mirë sportiv të momentit! Telesport është pjesë e tij. Kliko këtu > bit.ly/krowd9 për të marrë njoftimet në kohë reale për gjithçka ndodh!

Barcelona ka dalë klubi me mesataren më të lartë të rrogave. Skuadra katalanase, në fakt, ka lënë mbrapa Real Madrid dhe Manchester United, që janë renditur respektivisht në vendin e dytë dhe të tretë.

E para mes ekipeve italiane është Juventus me 259 milionë euro. Në dhjetë vendet e para nuk janë të pranishëm klube të tjerë të Serisë A. Inter, që mban vendin e 13-të është skuadra e dytë italiane me mestaaren më të lartë të rrogave të paguara.

Renditja e 15 klubeve me rrogat më të larta

1 – Barcelona (487 milionë euro)

2 – Real Madrid (395 milionë)

3 – Manchester United (337 milionë)

4 – Manchester City (296 milionë)

5 – PSG (272 milionë)

6 – Bayern Munich (265 milionë)

7 – Juventus (259 milionë)

8 – Chelsea (256 milionë)

9 – Liverpool (241 milionë)

10 – Arsenal (232 milionë)

11 – Borussia Dortmund (187 milionë)

12 – Atletico Madrid (178 milionë)

13 – Inter (156 milionë)

14 – Tottenham (148 milionë)

15 – Leicester (131 milionë)

Më shumë nga La Liga