Barça prek çerekfinalet e Euroleague, fitojnë edhe Milano, Bayern e Real

7 Mars 2021
17:30
Gentian Spiri

Sezoni i rregullt i Euroleague po shkon drejt fundit, teksa janë luajtur ndeshjet e raundit të 28-të. Në krye të klasifikimit ndodhet skuadra e Barcelonës, me 20 fitore, që mposhti 71-57 Baskonia Gasteiz në derbin spanjoll. Barça është një fitore larg zonës play off, ku shkojnë 8 ekipet e para.

Një biletë për më tej hedhin edhe CSKA Moskë, Armani Milano e Bayern Mynih, në vendin e dytë me nga 18 fitore secila. Rusët pësuan një humbje të thellë në Turqi (100-70), ndërsa me fitore kanë dalë nga ky raund Armani Milano (69-64 ndaj Zalgiris) e Bayern Mynih (76-71 ndaj Panathinaikos).

Mirë u paraqitën në këtë raund edhe turqit e Anadolu Efes, aktualisht në vendin e pestë në renditje, si dhe spanjollët e Real Madrid (vendi i gjashtë), që fituan jashtë fushe dhe i afrohen më shumë çerekfinaleve të play off-it.

Euroleague – Raundi i 28-të

Zenit st.Peterburg – Real Madrid, 71-75

Anadolu Efes – CSKA Moskë, 100-70

Maccabi Tel Aviv – Valencia Basket, 84-72

Bayern Mynih – Panathinaikos, 76-71

Khimki Moskë – Alba Berlin, 81-100

Zalgiris Kaunas – Armani Milano, 64-69

Olympiacos – Crvena Zvezda, 94-79

Villeurbanne – Fenerbahce, 86-90

Barcelona – Baskonia Gasteiz, 71-57

Lajme të tjera

Lajmet e fundit