“Barcelona më lëndoi pa masë…” Talenti i rritur në La Masia i detyruar të “emigrojë” në Amerikë!

18 Gusht 2022
17:18
Telesport

Dikur i konsideruar si gur i çmuar i akademisë së famshme të Barcelonës, La Masia, Riqui Puig e gjen veten në MLS teksa kërkon të rinovojë karrierën e tij pas një periudhe të vështirë me ekipin e parë të katalanasve.

23-vjeçari kishte shumë pritshmëri mbi të kur hyri në ekipin e të moshuarve në Camp Nou në 2018. Por ai kurrë nuk arriti të përkthente potencialin që kishte treguar në akademi në futbollin e ekipit të parë.

Duke mos pasur ndikim nën drejtimin e shumë menaxherëve, Puig iu tha nga Xavi Hernandez dhe Barça këtë verë se koha e tij në klub kishte mbaruar. Dhe, pas shumë diskutimesh, spanjolli vendosi të transferohet në SHBA, ku ka nënshkruar për LA Galaxy.

Duke folur në një intervistë me Fox Sports (h/t SPORT), Puig reflektoi mbi rrethanat që çuan në largimin e tij, duke deklaruar se ai u lëndua nga vendimi i klubit për ta hequr atë nga turneu parasezonal në SHBA në fillim të kësaj vere.

“Unë isha në Barcelonë ndërsa të gjithë bashkëlojtarët e mi ishin në Los Anxhelos duke luajtur ndeshje… Të jem i sinqertë kjo më lëndoi shumë. Ndonjëherë duhet të marrësh vendime, dhe ata e morën atë, por unë nuk jam dakord me të”, tha ai.

Maturanti i La Masia pranoi se faza e fundit e karrierës së tij në Barcelonë nuk shkoi sipas planeve, por falënderoi klubin që e bëri atë futbollistin që është sot. “Duhet të falënderoj Barcelonën sepse jam ai që jam si lojtar falë tyre.

Pjesa e fundit e jetës sime në Barcelonë nuk ishte ashtu siç doja. Unë nuk u trajtova ashtu siç do të kisha dashur. Por kjo mund të harrohet, dhe kjo është ajo”, tha Puig.

Mesfushori pati një intervistë tjetër me TUDN gjatë së cilës ai shprehu shqetësimin e tij për kohën e tij me formacionin e ekipit të parë të Barcelonës, duke pretenduar se asnjë nga menaxherët nën të cilët ai luajti nuk tregoi besim tek ai.

“Kurrë nuk kam pasur një trajner që më ka besuar plotësisht. Si lojtar mund të humbësh besimin, por nuk mund të humbasësh kurrë vazhdimësinë”, tha 23-vjeçari, cituar nga SPORT. Pasi ka bërë kërcimin në LA Galaxy, Puig ka të ngjarë të bëjë debutimin e tij për klubin MLS këtë fundjavë kundër Seattle Sounders.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit