Bayern i heq 700 kg çokollatë De Lig-it, ja çfarë ka ndodhur

14 Mars 2023
15:36
Denis Hakanaj
back button

Premtimi u mbajt. Pothuajse. Pak ditë më parë, portieri i Bayern Munich falënderoi publikisht shokun e tij të skuadrës Matthijs De Ligt për shpëtimin e golit në vijën fatale në ndeshjen e Champions League kundër PSG.

Portieri kishte bërë të ditur se donte t’i dhuronte qendërmbrojtësit holandez çokollatë të shijshme zvicerane dhe në këto orë ka mbërritur konfirmimi i premtimit që do të ishte mbajtur nëse nuk do të ishte për klubin gjerman.

Mesa duket, në fakt, klubi bavareze ka bllokuar gjestin e Sommer-it dhe dyshohet se ka ndërhyrë para se të dorëzohej “dhurata”. Pra, çfarë të bëhet me gjithë atë çokollatë? Miu Nguyen, zëdhënëse e prodhuesit të çokollatës Kägi, ka zbuluar:

“Dhjetë minuta para mbërritjes në Mynih, lajmi i keq: kamioni me çokollatën zvicerane nuk mund të dorëzohej. Pas më shumë se tre orësh udhëtim, zhgënjimi është i fortë”.

Në vend që të ktheheshin në shtëpi, ekipi Kägi e ndryshoi destinacionin e tyre duke mbërritur në Münchner Tafel, banka ushqimore e Mynihut që ofron ndihmë për nevojtarët duke shpërndarë ushqim çdo javë për më shumë se 20,000 njerëz.

“Ne nuk e dinim saktësisht se çfarë ndodhej në kampion, vetëm se vinte nga Bayerni”, shpjegoi Steffen Horak i Münchner Tafel. Tani do të ketë shumë njerëz të lumtur të shijojnë çokollatën e shijshme të dhuruar nga Sommer.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit