Bayern largon pas 11 vitesh trajnerin e portierëve, Neuer “i shkruan” letër!

24 Janar 2023
2:12
Telesport
back button

Bayern Munich ka shkarkuar trajnerin e portierëve Toni Tapalovic, raporton Bild. Siç saktësohet në burim, dy arsye ndikuan në shkarkimin e trajnerit. E para është një mosmarrëveshje me timonierin Julian Nagelsmann.

E dyta është vëmendja e shtuar e trajnerit ndaj dy portierëve kryesorë të klubit Manuel Neuer dhe Sven Ulreich. Madje, Tapalovic, siç shkruan gazeta, ka injoruar portierët më të rinj. Thashethemet thonë se Alexander Nubel nuk ka dashur të kthehet në Mynih për shkak të konfliktit me Tapalovic.

Tapalovic u bë trajner i portierëve të Bayernit nën drejtimin e Jupp Heynckes në 2011. Nga rruga, jo shumë kohë më parë, Bayern bleu portierin Jann Sommer nga Borussia Monchengladbach, zvicerani me përvojë të madhe në të luajtur në Bundesligë do të zëvendësojë Manuel Neuer, i cili, pas Botërorit katastrofik në Katar, shkoi në ski dhe theu këmbën.

“I dashur Toni, sot është fundi i një epoke në FC Bayern Munich. Me ty pas 11 vitesh po largohet nga klubi jo vetëm një pionier absolut i portierit modern, por mbi të gjitha një njeri i madh. Të gjithë, jo vetëm në Mynih, e dinë se të gjitha këto suksese nuk do të ishin të mundura pa ty! E fundit, por jo më pak e rëndësishme, gjithashtu më dhe formë mua dhe lojën time të portierit dhe e ngrite atë në një nivel të ri. Do te me mungosh! Faleminderit për gjithçka”, shkruajti Neuer.

 

Lajme të tjera

Lajmet e fundit