Bayern planifikon shkarkimin e Tuchel, legjenda e Real-it gati t’i marrë vendin

16 Shtator 2023
11:00
Denis Hakanaj
back button

Bayern Munich thuhet se po synon ish-yllin e Real Madrid dhe Liverpool, Xabi Alonso për të zëvendësuar trajnerin Thomas Tuchel.

Gjigantët gjermanë besohet se tashmë po planifikojnë largimin e ish-trajnerit të Chelsea-t nga klubi. Tuchel u emërua si trajner i Bayern Munich vetëm në mars pas shkarkimit të Julian Nagelsmann.

Klubi arriti të fitojë titullin e Bundesliga-s, edhe pse kishte nevojë për ndihmën e Borussia Dortmundit, e cila nuk arriti të fitojë në ndeshjen e fundit të sezonit.

Raportet në Gjermani kanë pohuar se Tuchel po “irriton” bordin e klubit me komentet e tij negative për biznesin e transferimeve të klubit veror.

Tani thuhet se Bayern tashmë po planifikon që Tuchel të largohet nga klubi dhe zëvendësuesi i tij është identifikuar.

Është pohuar se Alonso është objektivi numër një i Bayern-it për të zëvendësuar gjermanin. Spanjolli ka krijuar një reputacion të fortë si trajner që kur mori drejtimin e Bayer Leverkusen.

Alonso është te Bayern, pasi ka kaluar tre vitet e fundit të karrierës së tij si lojtar në klub pas largimit nga Real Madrid. Gjatë kohës së tij në Allianz Arena, mesfushori fitoi tre kampionate, një Kupë të Gjermanisë dhe Superkupën e Gjermanisë.

Që kur u bë trajner i Leverkusenit, ai ka grumbulluar 21 fitore në 41 ndeshje. Kur Alonso u emërua, ai arriti ta nxirrte klubin nga zona e rënies nga kategoria në vendin e gjashtë dhe një gjysmëfinale e Europa League.

Ai është gjithashtu një objektiv i mundshëm për Real Madrid pasi Carlo Ancelotti të largohet nga klubi në fund të sezonit. Ai gjithashtu është përmendur si zëvendësues i mundshëm i  Jurgen Klopp te Liverpool.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit