Bayern-PSG / Finalja e fundit përsëritet shpejt, por me mungesa të rëndësishme

7 Prill 2021
10:01
Alfred Lleshi

Gjashtë muaj e gjysmë më parë, finalja më e çuditshme e Ligës së Kampionëve u luajt në “Estadio Da Luz”, në heshtjen e një stadiumi bosh. Triumfuan bavarezët. Sot, në çerekfinale të edicionit pasardhës, francezët do të kërkojnë të hakmarren.

Ndonjëherë mungesat bëjnë më shumë zhurmë sesa pranitë. Sidomos kur bëhet fjalë për shënuesit e parë dhe të tretë më të mirë të ekipit kampion në fuqi. Robert Lewandowski ka një problem në gju, ndërsa Serge Gnabry mbetet jashtë për shkak të Covid-19.

Sulmi bavarez do të varet nga Eric Maxim Choupo-Moting, i mbështetur nga një ish tjetër si Coman, së bashku me Sané dhe Müller. Zgjedhje të detyrueshme, por me mjaft potencial. Musiala e nis nga stoli. Goretzka dhe Kimmich në mesfushë.

Mbrojtja startuese kundër Leipzig konfirmohet sonte, edhe me koston e heqjes dorë nga Alphonso Davies. Do të luajë Lucas Hernandez nga minuta e parë. Ish-i i tretë i kësaj sfide, Tanguy Nianzou, gjithmonë i padisponueshëm deri më tani, do të gjejë hapësirë ​​në stol.

PSG, gjithashtu vuan disa mungesa, ndër të tjera atë të Icardi në sulm, përveç italianëve Florenzi dhe Verratti për shkak të Covid-19. Përpara është një “blu” tjetër si Moise Kean, i mbështetur nga një paradë yjesh: Mbappé, Di Maria, Neymar.

Mesfushë luftarake me Gueye dhe Danilo Pereira, ndërsa dy ish-lojtarë të Bundesligës si Kehrer dhe Diallo do të jenë dy korsitë, me Kimpembe dhe Marquinhos së bashku në mbrojtje, përpara Keylor Navas. Sonte në “Allianz Arena” është çerekfinalja e parë, kthimi pas 6 ditësh në “Parc des Princes”.

Ja formacionet e mundshme:
BAYERN MUNICH (4-2-3-1): Neuer; Pavard, Süle, Alaba, Hernandez; Kimmich, Goretzka; Sané, Müller, Coman; Choupo-Moting.
PSG (4-2-3-1): Keylor Navas; Kehrer, Marquinhos, Kimpembe, Diallo; Gueye, Danilo; Mbappé, Di Maria, Neymar; Kean.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit