Beckham arratiset nga një hotel 23 mijë euro nata në Doha: është zbuluar! Mes luksit dhe përrallës (FOTOT)

29 Nëntor 2022
20:40
Telesport

David Beckham ishte në Katar si ambasador special i Katarit, por të gjitha gjurmët zhdukeshin nga një moment në tjetrin. Ai u largua nga hoteli luksoz në të cilin po qëndronte duke përfituar nga të gjitha komoditetet dhe trajtimet speciale ekstraluksoze që Mandarin Oriental në Doha i kishte rezervuar.

Nuk dihet se ku ka përfunduar, apo nëse është larguar nga vendi arab apo thjesht ka ndryshuar vendqendrimin! Ai u largua fundjavën e kaluar si nje hije. E bëri këtë pasi tifozët e tij dhe tifozët e Anglisë zbuluan se ku po kalonte qëndrimin e tij gjatë Kupës së Botës.

Duke lexuar mirëseardhjen e marrë, përshtypja e parë që merr është një mrekulli absolute. A keni shkëlqimin e një mijë e një netësh? Ajo që gëzonte ish-ylli i Manchester United dhe Tre Luaneve ishte e vërtetë, prane perralles! Ai, Oficer i Urdhrit të Perandorisë Britanike (një dekoratë që i është dhënë nga Mbretëresha Elizabeth), quhej “Sir David”. Rezidenca ishte mbretërore si për shkak se hoteli qëndron në një nga lagjet më ekskluzive të Dohas (Mesheirb) dhe për shkak të elegancës së suitës që kishte.

Pamja Baraha, e vendosur në katin e fundit të ndërtesës, ofronte një panoramë të jashtëzakonshme dhe një sërë komoditetesh që vetëm pak mund të shijojnë. Njëzet mijë paund në ditë (23,000 euro!!!) është kostoja e atij qëndrimi luksoz të pajisur me një sërë hapësirash private: nga porta në pishinë private, një dhomë ngrënie dhe madje edhe një palestër.

“Një hotel brenda një hoteli”, siç përcaktohen nga burime brenda strukturës që zbuluan disa detaje të qëndrimit të Beckham për tabloidët. Një kuzhinier personal dhe një menu e jashtëzakonshme ishin në kontrollin e tij absolut. Jo mish derri (i ndaluar nga tradita fetare e Katarit), por në darkë si në drekë ai mund të ngushëllohej me një biftek japonez Kobe (që për pjatë mund të kushtojë mbi një mijë euro) ose të zgjidhte nga një përzgjedhje e veçantë e disa pjatave me makarona.

Për sa i përket lëvizjes, ai lëvizte si një figurë shtetërore: në dispozicion të tij kishte një hyrje private në sallë dhe për të qarkulluar në kryeqytet hipi në një makinë me xhama të zinj. Pavarësisht nëse donte të shkonte në stadium apo të vizitonte bukuritë dhe muzetë e qytetit, ai thjesht duhej të kerciste gishtat: do të kishte gjetur një shofer në dispozicion të plotë.

Në Katar ai ishte vetëm. Ai në Gjirin Persik, gruaja e tij Victoria dhe fëmijët në Angli. Rrugëtimi i tij në atë cep të botës mund të identifikohet si një “angazhim pune”, diçka që shkon përtej pranisë skenike gjatë Kupës së Botës. Beckham ka nënshkruar një kontratë 10-vjeçare për të promovuar vendin arab, për të bërë të njohura (gjithashtu) aspektet e tij turistike, kulturore dhe sportive me rastin e Kupës së Botës.

Shuma e mbledhur është e konsiderueshme: 150 milionë paund (pak nën 180 milionë euro). Një tarifë që ka ngritur kritika ndaj tij për pranimin e pozitës së pasur të ofruar nga një komb që përfundoi në sy të stuhisë për çështjen e të drejtave të njeriut dhe civile dhe shfrytëzimin e punëtorëve emigrantë të punësuar për të ngritur stadiumet dhe stadiumet dhe strukturat për Kupën e Botës. Pecunia non olet, paraja nuk ka erë. Ato të naftës janë ari i zi që financojnë biznesin.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit