Befasi dhe trond*itje për ish-futbollistin e Premier: vjen thirrja nga Putin!

29 Shtator 2022
17:33
Telesport

Mobilizimi i pjesshëm i shpallur një javë më parë nga Vladimir Putin jo vetëm që jep një ndjenjë të vështirësive – të paparashikuara dhe të nënvlerësuara – që Rusia po has në fushatën e saj ushtarake në Ukrainë, por përfaqëson një dramë të vërtetë për të gjithë ata që kanë parë dërgimin e thirrjes te armët.

Pavarësisht censurës, në fakt, lajmet për dhjetëra mijëra të burgosur të vdekur, të zhdukur, të gjymtuar që po godasin ushtrinë ruse nuk mund të heshtin plotësisht dhe shumë pak janë gati të përqafojnë një luftë që do t’i copëtojë ata për hir të tyre. papritmas nga shtëpitë e tyre dhe do t’i dërgojë në ferr në fushën e betejës.

Në mesin e 300.000 rezervistëve që janë thirrur në front është edhe ish-lojtari i Everton dhe kombëtarja ruse Diniyar Bilyaletdinov. Mesfushori 37-vjeçar luajti në Premier League midis viteve 2009 dhe 2012, ishte gjithashtu një medalje bronzi me Rusinë në Kampionatin Evropian 2008 dhe në shtëpi ai fitoi titullin me Lokomotiv Moskën.

Me pak fjalë, po flasim për një yll të futbollit rus, por as ai nuk mundi të pengonte që bota të binte mbi të dhe gjaku t’i ngrinte në venat e tij kur ai pati atë komunikim që nuk donte ta merrte kurrë: ju bëre draftin, ju jeni ende i ri, ju duhet të martoheni me çështjen ruse pa nëse dhe por.

Dhe durim nëse bëhet fjalë për një luftë që shumëkush vërtet nuk e ndjen të tyren, për të cilën shohin arsye të largëta dhe që po bën që shumë rusë të largohen nga vendi për të mos rrëmbyer armët.

Thirrja e Bilyaletdinov, i cili u tërhoq nga futbolli profesionist në fillim të vitit 2019, u konfirmua nga babai i tij: “Diniyar ka marrë vërtet një thirrje – shpjegoi prindi për Sports.ru, megjithatë duke theksuar se djali nuk kishte kryer kurrë shërbimin. ushtarak në kuptimin e ngushtë, armët në dorë – Ka shërbyer, por ka qenë me orientim sportiv. Dmth po, është betuar, por ka shërbyer në linjën sportive. Kanë kaluar 19 vjet”.

Babai i Bilyaletdinov më pas tha se diçka nuk është në rregull nga pikëpamja e detyrimit për atë thirrje: “Ligji thotë akoma: të thirren njerëzit deri në 35, dhe ai është 37, kështu që ka një lloj mospërputhjeje në këtë rast. Tani ai do të zbulojë nëse komunikimi është i saktë apo nëse është dërguar paraprakisht.

Gjithçka mund të ndodhë. Nëse do të kishte një mobilizim të përgjithshëm, nuk do të kishte nevojë të bënin pyetje. Por tani për tani presidenti ka vendosur një të pjesshme: gjithçka duhet të jetë në përputhje me ligjin”. Me pak fjalë, ish-futbollisti i Kryeministrit sigurisht që nuk e ka marrë mirë dhe tashmë është në kërkim të boshllëqeve të mundshme.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit