“Bild” zbulon prapaskenat e “divorcit” të bujshëm: Nagelsmann do t’i kushtojë Bayernit 30 milionë

25 Mars 2023
8:30
Alfred Lleshi
back button

Sipas raportimeve të “Bild”, shkarkimi i Nagelsmann do t’i kushtojë Bayern Munich të paktën 30 milionë euro. Trajneri gjerman merr rreth 8-9 milionë euro në sezon dhe ka një kontratë që skadon më 2025. Të gjitha këtyre iu duhen shtuar edhe shifrat që duhet të marrin ndihmësit e tij.

Këto pritet të jenë pasojat mjaft të kushtueshme të këtyre ditëve kaotike te Bayern Munich, të cilat kulmuan me shkarkimin e Nagelsmann dhe “gradimin” e Thomas Tuchel në “Allianz Arena”. Ish-trajneri i Chelsea ka rënë dakord me klubin bavarez për një kontratë 2.5-vjeçare, deri më 30 qershor 2025.

Tuchel emërohet trajneri i ri i bavarezëve, për ironi të fatit pak para “Klassiker” kundër Borussia Dortmundit, skuadra e fundit gjermane që drejtoi. Për 49-vjeçarin është një rikthim në Bundesligë pas 6 vitesh, një hapësirë ​​kohore në të cilën ka drejtuar PSG dhe Chelsea.

Dhe ashtu si tranzicioni nga Franca në Angli, i cili ndodhi në të njëjtin sezon (2021-2022), e njëjta gjë do të ndodhë nga Londra në Mynih. Një precedent që i bën tifozët e Bayernit të ëndërrojnë, duke qenë se Tuchel fitoi një Champions League si trajner zëvendësues.

Dyshimet për Nagelsmann po rriteshin dhe konkurrenca për trajnerin e ardhshëm ishte e rëndësishme. Sipas asaj që raportohet nga “Sport1”, përpara se të pranonte ofertën bavareze, Tuchel i tha jo PSG, klubit të penduar që e shkarkoi atë për Krishtlindjet e vitit 2021.

 

Lajme të tjera

Lajmet e fundit