Borussia Dortmund merr kreun me 6 gola, Reus në histori (Pamjet)

18 Mars 2023
20:23
Denis Hakanaj
back button

Borussia Dortmund ka marrë një fitore të thellë 6-1 kundër Koln në javën e 25-të të kampionatit gjerman të futbollit dhe është ngjitur përkohësisht në vendin e parë të renditjes.

Siç kuptohet edhe nga rezultati, gjithçka ka qenë e lehtë për verdhezinjtë, të cilët i kanë siguruar tri pikët që në pjesën e parë falë një avantazhi 4-1.

DORTMUND-KOLN 1-0 – VIDEO

DORTMUND-KOLN 2-0 – VIDEO

DORTMUND-KOLN 3-0- VIDEO

Ndeshja është zhbllokuar në minutën e 15-të nga Guerreiro dhe dy minuta më vonë ka ardhur goli i dytë i shënuar nga Haller. Reus (32′) dhe Malen (36′) kanë shënuar dy golat e tjerë për vendasit.

DORTMUND-KOLN 4-0 – VIDEO

DORTMUND-KOLN 5-0 – VIDEO

DORTMUND-KOLN 6-0 – VIDEO

Ngushëllimi i vetëm për Koln në Signal Iduna Park ka ardhur në minutën e 42-të me golin e shënuar nga Selke. Gol që nuk e ka frenuar festën e golit të Borussia-s në pjesën e dytë.

Ka qenë Haller që ka shënuar golin e pestë në minutën e 69-të dhe Reus ka fiksuar shifrat në 6-1 një minutë më vonë. Ky i fundit është bërë edhe golashënuesi më i mirë në historinë e Dortmund-it me 161 gola.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit