Botërori i mundjes: Abakarov ndalet në gjysmëfinale, duel për medaljen e bronztë

17 Shtator 2023
21:08
Telesport
back button

Në Beograd të Serbisë po zhvillohet Kampionati Botëror i Mundjes për të rritur, event ku merr pjesë edhe Shqipëria me 6 mundës: 5 meshkuj dhe 1 femër. I pari që ka garuar për kuqezinjtë është kampioni i botës një vit më parë, Zelimkhan Abakarov, që garoi në peshën 57kg, në stilin e lirë.

Në sfidën e parë, Abakarov fitoi me lehtësi 13-2 me ndaj kanadezit Treye Colby Trotman, duke bërë një paraqitje mjaft të mirë. Në sfidën e dytë, mundësi kuqezi fitoi 11-0 ndaj rivalit Aman Aman që garonte nën flamurin e Federatës Ndërkombëtarte të Mundjes, duke shkuar në çerekfinale.

Në sfidën çerekfinale, mundësi rus me nënshtetësi shqiptare, fitoi 12-2 ndaj iranianit Milad Valizadeh, duke shkuar kështu në gjysmëfinale. Këtu Abakarov u përball me mundësin serb Stevan Andria Micic, duke u mundur 6-2 dhe nuk arrin dot të shkojë në finale dhe të duelojë për të artën.

Gjithsesi, Abakarov do të duelojë për medaljen e bronztë, ndërkohë që pret të mësojë emrin e rivalit. Në këtë botëror, për ngjyrat kuqezi garojnë edhe Islam Dudaev (65kg), Paris Kerepi (125kg), Bajram Sina (60kg, mundje klasike), Kevin Kupi (77kg, mundje klasike) dhe Albina Drazhi (65kg).

Lajme të tjera

Lajmet e fundit