Brahim Diaz, njoftimi nga Spanja: “Nënshkrimi në rrugë”

18 Maj 2023
18:26
Telesport
back button

Çfarë do të bëhet me Brahim Diaz? Playmakeri spanjoll është i huazuar te Milani deri më 30 qershor 2023, atëherë nuk e dimë se çfarë do të ndodhë. Ai mund të kthehet te Real Madrid për të qëndruar në skuadrën e Carlo Ancelottit ose të shitet sërish. Është e gjitha e hapur.

Jo shumë kohë më parë drejtuesi i Milanit Frederic Massara kishte pranuar dëshirën për të konfirmuar ish-talentin e Manchester Cityt, shumë i vlerësuar në mjedisin kuqezi. Për të kuptuar se sa klubi dëshiron të investojë.

Thashethemet kishin rrjedhur për një ofertë prej 15-16 milionë euro, por më pas nuk mbërritën asnjë konfirmim. Në çdo rast, kjo shifër mund të mos jetë e mjaftueshme për të bindur Florentino Perezin që të japë dritën jeshile për transferimin përfundimtar.

Diaz e di se ai vlerësohet shumë te Milani dhe qëndrimi mund të jetë një zgjedhje e mirë për të ardhmen e tij. Në të njëjtën kohë, ai nuk do të kishte problem të kishte mundësinë për të provuar vlerën e tij në Real Madrid.

Siç zbulohet nga RadioEstadio në Onda Cero, Brahim tani është një hap larg rinovimit me Blancos. Disa detaje përfundimtare mungojnë para nënshkrimeve dhe njoftimit zyrtar. Kontrata aktuale skadon në qershor 2025 dhe do të zgjatet për vite të tjera.

Gazetari Alberto Pereiro ka shpjeguar se Real Madrid ka vendosur të aktivizojë “planin Brahim” pasi duket se Marco Asensio nuk do të rinovojë. Spanjolli ka një kontratë që skadon në qershor 2023 dhe duket larg nënshkrimit të një marrëveshjeje të re, ashtu si edhe Dani Ceballos. Lamtumira e Mariano Diaz është e sigurt, ndërsa dyshime ka për Nacho Fernandez. Të katër mund të largohen me një transfertë të lirë.

Diaz është gati të nënshkruajë rinovimin dhe të kthehet në të qenit lojtar i Real Madridit për të gjitha qëllimet dhe qëllimet. Në rolin e tij ai do të zëvendësonte Asension në krahun e djathtë në një formacion 4-3-3, një formacion i përshtatshëm për karakteristikat e tij.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit