Camavinga i magjepsur nga Ancelotti: Tani e kuptoj pse ka fituar kaq shumë

25 Shtator 2022
11:53
Denis Hakanaj

Carlo Ancelotti ka bërë për vete Eduardo Camavinga-n. Mesfushori i Realit ka dhënë një intervistë për revistën GQ në të cilën ka rrëfyer detaje të jetës së tij personale dhe ka shprehur vlerësimin e tij për trajnerin italian.

PERSONALE

Djali foli për interesat e tij. Ai ka jo pak përveç futbollit. “Gjithmonë më ka pëlqyer moda dhe të vishesh mirë, më pëlqejnë shumë rrobat dhe këpucët. Kur më erdhi propozimi për një sfilatë për një pasarelë, u emocionova. Një eksperiencë e bukur.

“Një ditë mund të shqyrtoja këtë mundësi, por nuk ndihem si model. Dhe gjithsesi për momentin jam i fokusuar te futbolli. Në planin personal nuk ndihem i ndryshuar, mbetem djali që u rrit duke ëndërruar të bëhet futbollist dhe nuk do të humb arsyen sepse kam qenë i suksesshëm në profesionin tim”.

REAL MADRID

Pak më shumë se 18 vjeç te Real Madrid. Eksperiencë e rëndësishme. “Gjithmonë kam ëndërruar të luaj për Realin. Është e qartë se është një dimension tjetër në krahasim me Rennes. Unë isha mësuar me popullaritetin, por ky është me të vërtetë një nivel tjetër.

“Ndikimi me dhomat e zhveshjes ishte pozitiv, sepse kam një karakter ekstrovert, flas me të gjithë. Dhe në çdo rast gjeta dashamirësi dhe gatishmëri ndaj meje. Përshtatja ishte e shpejtë, vendosa marrëdhënie me francezët, edhe falë gjuhës, por në përgjithësi jeta është e mrekullueshme në Madrid.

“Në futboll po mësoj shumë, veçanërisht nga Modric dhe Kroos të cilët gjithashtu më sugjerojnë se si ta menaxhoj kohën time të lirë. Kam ndjekur këshillat e tyre për rikuperim dhe pushim dhe po kaloj shumë mirë”.

ANCELOTTI

Figura e Ancelottit është gjithashtu thelbësore. “Ai flet për të si një nga trajnerët më të mirë në botë dhe pasi e takova, kuptova gjithashtu pse ai ishte në gjendje të fitonte në kaq shumë në kaq shumë vende të ndryshme.

“Ai flet shumë me të gjithë lojtarët dhe i vendos të gjithë në të njëjtin nivel, madje edhe të rinjtë. Kur mbërrita në Madrid më provoi në role të ndryshme, duke shpjeguar gjithmonë qartë se çfarë donte nga unë. Dhe nëse jam titullar ose në stol e ndiej gjithmonë besimin e tij”.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit