Canelo Alvarez ka ende urrejtje ndaj Messit: “T’i bir ku*ve”. Por ai ra në një kurth! E shpjegon lojtari meksikan që shkëmbeu fanelën

29 Nëntor 2022
20:27
Telesport
back button

“Hijo de puta”. “Biri i kur*ës”. Boksieri meksikan Canelo Alvarez e ka për Lionel Messin. Ai i bërtet kampionit argjentinas dhe këtë e bën përmes rrjeteve sociale. Zemërimi i tij shpërtheu edhe një herë për atë rrëmujën e fanellës së Meksikes që gjoja argjentinasi e hodhi përtokë në dhomat e zhveshjes dhe më pas e perdori pa respekt, si leckë. Në ato momente euforie kolektive, për një sukses që e mban Seleksionin në garë për kualifikimin në 1/16, gjithçka ndodhi.

Një tjetër imazh, megjithatë, ndezi shpirtrat e nxehtë të boksierit. Sa keq që ishte një “fake” e bujshme dhe e la veten të rrëmbehej nga emocionet: një foto artificiale, e shpërndarë nga një llogari false që i atribuohet ‘dhjetëshit’ argjentinas, i cili me zotësinë e tij dha një fitore të rëndë në ndeshjen kundër amerikano-qendrorve.

Në dysheme është fanela eshile e Meksikës, e mbajtur në tokë nga ajo që duket si një shkop fshesë: një mbresë, një ofendim që luftëtari synon ta lajë në mënyrën e tij. Si? Mjafton t’i hidhni një sy tweet-eve të edituara nxehtë ditët e fundit, pak pasi u publikua video e euforise së regjistruar në dhomat e zhveshjes së Albiceleste.

“Djema, a e keni parë Messin duke pastruar dyshemenë me fanellën dhe flamurin tonë! – fjalët e Canelo -. Më mirë t’i lutet Zotit që të mos e gjejë atë. Ashtu si unë respektoj Argjentinën, ai duhet të respektojë Meksikën! Unë nuk jam duke folur për vendin në tërësi, vetëm për gjërat e këqija që ka bërë Messi”.

Ish-sulmuesi i Argjentinës dhe Manchester Cityt, Sergio Aguero, kishte marrë mbrojtjen e Pulce-ve, të cilët i kishin censuruar ato thekse me fjalë po aq vendimtare. “Sigurisht që nuk e njeh futbollin dhe atë që ndodh në dhomat e zhveshjes. Bluzat janë gjithmonë në dysheme pas ndeshjeve sepse janë të djersitura… dhe pastaj nëse e sheh mirë bën lëvizjen për të hequr këpucën dhe aksidentalisht e prek”.

Në thelb, ai qëndrim që dukej mungesë respekti nuk ishte aspak i qëllimshëm. Nuk kishte asnjë keqdashje pas atij gjesti. Në të njëjtën mënyrë është shprehur edhe Andrés Guardado, futbollisti i Betisit dhe i kombëtares së Meksikës, duke u përpjekur të zvogëlojë përmasat e ‘skandalit’ dhe ka dhënë një shpjegim shumë të besueshëm.

Fanella që shihet në këmbët e Messit është e tij, ai e ndërroi në fund të ndeshjes. Dhe ka mbetur i befasuar nga komentet shumë të ashpra nga Alvarez i cili nuk njeh disa nga zakonet që bëhen në dhomat e zhveshjes pas një ndeshjeje. Për mirë apo për keq, reagimet janë gjithmonë të njëjta.

“Ekziston një marrëveshje e pashkruar që kur lini fanela të djersitura në dysheme, kjo është për shkak se ato do të duhet të lahen. Qoftë kompleti juaj apo i kundërshtarit tuaj, nuk ndryshon. Kështu funksionon”

Guardado shton një detaj tjetër për të mbështetur shpjegimin e tij. “Uniforma që kishte veshur Messi në këmbët e tij ishte e imja. E këmbyem atë dhe kur arrita në dhomën time të zhveshjes, edhe unë e hodha në dysheme. Ne futbollistët e dimë se si shkojnë disa gjëra në momente të caktuara. Kjo është arsyeja pse ne nuk bëjmë jepini rëndësi këtyre detajeve”.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit