Çfarë nate në “San Siro” me Sheva, Pirlo, Totti, Eto’o, Zanetti… Paradë yjesh, nga e tashmja dhe e kaluara

20 Maj 2022
9:00
Alfred Lleshi

“Integration Heroes Match” më në fund zbulon emrat e protagonistëve të saj. Ndeshja e bamirësisë do të luhet të hënën e 23 majit, organizohet nga Samuel Eto’o. Një mundësi për të parë ose rishikuar fytyra të njohura nga historia e kaluar dhe e tashme e futbollit të madh në fushë.

Të ftuarit u bashkuan me këtë rast nën siglën e “Heronjve të Integrimit”, një ekip i krijuar me synimin për të përcjellë konceptin e integrimit dhe edukimit kundër çdo lloj diskriminimi. Në fushë do të dalin disa emra të mëdhenj që kanë shënuar historinë e futbollit italian.

Do të ketë vend për dy flamuj të mëdhenj si Francesco Totti dhe Javier Zanetti, simbole përkatësisht të Romës dhe Interit, Filippo Inzaghi, sot trajner dhe dje bomber i pamëshirshëm me fanellat e Juventusit e Milanit, ish-yjet e kuqezinjve Andrea Pirlo, Clarence Seedorf dhe Andriy Shevchenko. Nuk do të mungojnë sulmuesi i Juventusit, Paulo Dybala dhe dyshja braziliane të tripletës së Interit në vitin 2010, Júlio César dhe Maicon.

Por, rishikimi i fenomeneve nuk ndalet me kaq. Në ndeshje do të marrin pjesë edhe Massimo Ambrosini, Valentina Bergamaschi, Zvonimir Boban, Barbara Bonansea, Tim Cahill, Esteban Cambiasso, Vincent Candela, Fabio Capello, Iván Ramiro Córdoba, Deco, Dida, Youri Djorkaeff, Khaliyébasti, Ludovic Giuly, Presnel Kimpembe, Patrick Kluivert, Marco Materazzi, Alessandro Matri, Patrick Mboma, Ajara Nchout, André Onana, Giampaolo Pazzini, Serginho, Thomas dhe Wesley Sneijder.

Një pjesë e të ardhurave nga eventi do të dhurohet për dy shoqata. Njëri është fondacioni i Samuel Eto’o, i cili ka kryer një sërë projektesh në lidhje me edukimin, bashkëpunimin dhe zhvillimin e fëmijëve në Kamerun, duke përdorur futbollin si mjet social.

Shoqata e dytë përfituese është “Slums Dunk”, menaxhuar nga Bruno Cerella dhe Tommaso Marino, e cila u krijua për të përmirësuar kushtet e jetesës së të rinjve dhe fëmijëve që jetojnë në zonat më të prapambetura shoqërore dhe ekonomike të planetit dhe tashmë operon në mënyrë aktive edhe në Itali, me projekte rigjenerimi urban.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit