Champions-i që do të vijë; 24 skuadra tashmë të njohura në fazën e grupeve. Mes tyre dy shqiptare

19 Maj 2022
11:43
Alfred Lleshi

Është faza finale e pothuajse të gjitha kampionateve europiane, ndonëse është ezauruar vetëm raundi gjysmëfinal i Champions League për këtë sezon futbollistik. Tashmë ka nisur të përvijohet se cili do të jetë edicioni i radhës i kompeticionit më madhor europian për klubet.

Finalja e këtij edicioni, mes Real Madridit dhe Liverpool-it, do t’ia hapë vendin fazës së grupeve (2022-2023). Arritje kumbuese e Eintracht Frankfurt, i cili nga vendi i 11-të në Bundesligë dhe rrjedhimisht jashtë të Kupave të Europës përmes kampionatit kombëtar, kualifikohet në Champions League.

Suksesi i mbrëmshëm në “Europa League” ishte vendimtar. Gjermania, pra do të ketë 5 pjesëmarrës në Champions League. Ky është projeksioni i edicionit të ardhshëm për “kupën veshëgjatë” (me shkronja bold skuadrat tashmë të kualifikuara):

FAZA E GRUPEVE
Eintracht Frankfurt (Gjermania)
Manchester City (Anglia)
Liverpool (Anglia)
Chelsea (Anglia)
Tottenham (Anglia)
Real Madrid (Spanja)
Barcelona (Spanja)
Sevilla (Spanja)
Atlético Madrid (Spanja)
Milan (Italia)
Inter (Italia)
Napoli (Italia)
Juventus (Italia)
Bayern Munich (Gjermania)
Borussia Dortmund (Gjermania)
Bayer Leverkusen (Gjermania)
Lipsia (Gjermania)
Paris Saint-Germain (Franca)
Monaco (Franca)
Porto (Portugalia)
Sporting CP (Portugalia)
Ajax (Holanda)
Brugge (Belgjika)
Salisburg (Austria)
Celtic (Skocia)
Shakhtar Donetsk (Ukraina)

PLA-YOFF
Trabzonspor (Turqia)
Copenaghen (Danimarka)

RAUNDI I TRETË PRELIMINAR
Kampionët
Apollon (Qipro)
Cvena Zvezda (Serbia)

Nënkampionët
Marseille (Franca)
Benfika (Portugalia)
PSV Eindhoven (Holanda)
Union Saint-Gilloise (Belgjikë)
Sturm Graz (Austria)
Rangers (Skocia)

RAUNDI I DYTË PRELIMINAR
Kampionët
Viktoria Plzen (Republika Ceke)
Dinamo Zagreb (Kroacia)
Zurih (Zvicra)
Olympiacos (Greqia)
Maccabi Haifa (Izrael)

Nënkampionët
Dinamo Kiev (Ukraina)
Fenerbahçe (Turqia)
Midtjylland (Danimarka)
APOEL (Qipro)

RAUNDI I PARË PRELIMINAR
Bodo/Glimt (NorvegJia)

Malmo (Zvicra)
Ludogorets (Bullgaria)
Cluj (Rumania)
Qarabag (Azerbajxhan)
Tobol (Kazakistan)
Ferencvaros (Hungaria)
Shakhtyor Soligorsk (Bjellorusia)
Lech Poznan (Polonia)
Maribor (Sllovenia)
Slovan Bratislava (Sllovakia)
Zalgiris (Lituania)
Dudelange (Luksemburgu)
Zrinjski (Bosnje Hercegovina)
Shamrock Rovers (Irlanda)
Shkupi (Maqedonia e Veriut)
Pyunik (Armenia)
RFS (Lettonia)
Tirana (Shqipëria)
Linfield (Irlanda e Veriut)
Dinamo Batumi (Gjeorgia)
HJK (Finlanda)
Sheriff (Moldavia)
Hibernians (Malta)
KI (Ishujt Faroe)
Ballkani (Kosova)
Lincoln Red Imps (Gjibraltari)
Sutjeska (Mali i Zi)
The New Saints (Uellsi)

RAUNDI PRELIMINAR
Vikingur (Islanda)
FCI Levadia (Estonia)
Inter Club d’Escaldes (Andorra)
La Fiorita (San Marino)

 

Lajme të tjera

Lajmet e fundit