Champions, Interi dhe Milani në San Siro të dyja? Ja kush do të ketë përparësi sipas UEFA-s

back button
16 Mars 2023
20:03
Telesport

Inter dhe Milan në çerekfinale të Champions League. Ky është verdikti i 1/16-tës së kompeticionit, që rikthen Milanon e futbollit në qendër të Europës. Një situatë – ajo e të dyja skuadrave në çerekfinale të eventit – që nuk kishte ndodhur që nga sezoni 2005/06, kur zikalterit u dorëzuan ndaj Villarrealit, ndërsa kuqezinjtë (pasi mposhtën Lyonin) u eliminuan në gjysmëfinale nga Barcelona, e cila më vonë do të diplomohej kampione.

Gjatë raundit të 16-të, Interi dhe Milani e gjetën veten duke luajtur ndeshjen e parë në shtëpi dhe ndeshjen e dytë jashtë. Një situatë që nuk solli probleme, pasi 1/16-të (si jashtë ashtu edhe jashtë) u shpërndanë në dy javë të ndryshme, për një total prej katër javësh. Kështu kuqezinjtë dolën në fushë të parët, më 14 shkurt, dhe Nerazzurri javën tjetër, më 22 shkurt.

Pra, arratisje e ngushtë për UEFA-n, e cila megjithatë rrezikon t’i krijoje vetes problemin për çerekfinalet. Ky raund i kompeticionit do të luhet vetëm për dy javë: ndeshjet e para janë planifikuar për të martën 11 dhe të mërkurën 12 prill, ndërsa ndeshjet e kthimit janë planifikuar për 18 dhe 19 prill.

Krahasuar me 1/16-ën, shorti nuk ka kufizime, si për sa i përket çifteve, ashtu edhe për skuadrat e caktuara për të luajtur ndeshjen e dytë në shtëpi (zgjedhja bëhet me short). Prandaj, pa mundësinë që Interi dhe Milani të sfidojnë njëri-tjetrin (lejohet përplasja mes skuadrave nga i njëjti vend), UEFA do të rrezikonte të përballej me dy ndeshje në San Siro në harkun kohor të dy ditëve.

Pra, si do ta zgjidhë problemin Federata Evropiane e Futbollit? Vetë UEFA e shpjegon: “Në bazë të vendimit të autoriteteve kompetente vendore dhe siç konfirmohet nga federata kombëtare, AC Milan dhe FC Internazionale Milano, të cilët ndajnë të njëjtin stadium për ndeshjet e tyre në shtëpi, nuk mund të luajnë në të njëjtën mbrëmje, as në shtëpi, në harkun kohor prej 24 orësh.

“Si çdo sezon, kur bëhet fjalë për përcaktimin e orarit të ndeshjeve pas të gjitha shorteve të garave, paragrafi 23.02 i rregullave të garës (aktualisht për ciklin e garave 21/24) dhe parimet shoqëruese të përcaktuara nga Komiteti i Garave të Klubeve, ato vendosin procesin. për zgjidhjen e përplasjeve mes stadiumeve apo qyteteve.

“Në këtë rast, nëse të dyja skuadrat duhet të barazohen në të njëjtën sekuencë (ndeshja në shtëpi ose jashtë), përparësi do të ketë Milani, duke qenë kampion kombëtar, pavarësisht kundërshtarëve të njërës prej dy skuadrave. Prandaj, ndeshja e Milanit nuk do të ndryshohet”, përfundon deklarata e UEFA-s.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit