Chelsea-Arsenal dhe Abramovich. Miliarderi donte Topçinjtë, por …

6 Nëntor 2022
11:19
Denis Hakanaj
back button

Chelsea-Arsenal ka qenë një nga derbet më të pritur në kryeqytetin anglez për disa dekada, por jo gjithmonë ka qenë kështu. Shumë, nëse jo të gjitha, ndryshuan kur Blutë, një realitet pak a shumë anonim në nivelet më të larta të futbollit në Londër, u blenë nga Roman Abramovic.

DYER RRËSHQITËSE

Një ardhje, ajo e pronarit të Bluve, që ndryshoi konfigurimin e Premier League, me nënshkrime të bujshme dhe paga shumë të larta dhe e shndërroi skuadrën e Stamford Bridge në një nga fuqitë e futbollit europian.

Megjithatë, siç rrëfen Sun, mund të kishte përfunduar shumë ndryshe. Dhe tifozët e tjerë londinez do të shijonin paratë e Abramovich. Dhe shtëpia e oligarkut mund të ishte stadiumi Emirates.

JO PËR SHITJE

Gatishmëria e Abramovich për të blerë Arsenalin rrëfehet në një libër të quajtur The Club, shkruar nga dy gazetarë ekspertë të Wall Street. Në vitin 2003, rus i kërkoi bankës UBS të shqyrtonte vlerat ekonomike dhe të tregut të klubeve të Premier League, me njëfarë interesi për ato me qendër në Londër.

Një nga rezultatet e hulumtimit raportoi se Arsenali përfundimisht nuk ishte në shitje, pavarësisht se ishte objektivi kryesor i manjatit. I cila në atë moment duhej të… ngushëllohej me Chelsea-n.

NDRYSHIMI

Dhe gjithçka ka ndryshuar që atëherë. Në sezonin 2003/04, Arsenal i Të Pamposhturve fitoi titullin e fundit (deri më tani) në historinë e klubit. Chelsea, nga ana tjetër, filloi të fitojë tituj pothuajse pa probleme në Angli dhe në Europë, madje edhe në kurriz të Arsenal-it.

Pesë Premier League, dy Champions dhe dy Europa League, njëra prej të cilave u fitua ndër të tjera në finalen me topçinjtë në finalen e Bakut në vitin 2018. Topçinjtë gjithsesi u mbrojtën.

Dhe ata mundën të hakmerreshin sadopak ndaj rivalëve “të rinj” në kupat kombëtare. Pas ndryshimit në pronësinë e Chelseat, FA CUP mbetet… kopshti i shtëpisë së Arsenal-it i aftë për të fitojë në 2017, 2020 dhe 2015, 2016 në Community Shield.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit