Çmendet Everton i Lampard! Goditje nga PSG dhe Lille pë 45 mln euro

5 Gusht 2022
17:07
Telesport

Rikthim i mundshëm në Premier League, te Everton, për mesfushorin Idrissa Gana Gueye. Senegalezi i lindur në ’89, i cili ka tre vjet në Paris, është larguar nga skuadra e PSG-së dhe – sipas asaj që mësohet nga Sky Sports UK – mbyllja e marrëveshjes që do të shënonte parantezën e tij të dytë në Goodison Park.

Idrissa Gana Gueye është gjithnjë e më afër largimit nga Paris Saint-Germain për t’iu rikthyer veshjes së fanellës së Evertonit në Premier League. Më poshtë janë detajet e marrëveshjes, sipas asaj që ka mësuar TMW: për transferimin përfundimtar, PSG do të marrë një shumë prej rreth 5 milionë euro, ndërsa lojtari do të marrë një pagë prej 4 milionë neto në sezon.

Ndërkohë është mbyllur një goditje tjetër në mesfushe: Amadou Onana, 20-vjeçari nga Lille, i cili vetëm dy ditë më parë dukej tashmë prane West Ham, sot do t’i nënshtrohet ekzaminimeve mjekësore me klubin Merseyside.

Senegalezi me pasaportë belge, kapiteni i ekipit U-21 të Djajve të Kuq, në fakt është gati të kalojë nga Lille në Everton. Prandaj, klubi kampion francez i vitit 2021 është afër të privojë veten nga një tjetër talent nga mesatarja e tij pas Sanches, por me sa duket oferta e Toffees i bindi francezët të heqin dorë nga Onana, e vlerësuar në pak më pak se 40 milionë euro.

West Ham u ndal në një propozim pak më të ulët, duke pësuar kështu një tallje për një lojtar të gatshëm për të përforcuar median e skuadrës së Frank Lampard dhe për të debutuar në Premier League pas përvojës së grumbulluar në fillimet e karrierës së tij në Bundesligë me ‘Hamburg që në vitin 2020 e kishte marrë nga Hoffenheim.

Milani, i cili kishte ndjekur Onanën nga vëzhguesit e tij, po kërkon profile më pak të kushtueshme për të kompletuar mesfushën e përforcuar tashmë nga Adli dhe Pobega, duke i kushtuar tashmë De Ketelaeres pjesën më të madhe të buxhetit në dispozicion për merkaton e verës.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit