Çmendet Guardiola! Pas Haaland, afron blerja e dytë me gati 40 mln euro

13 Maj 2022
23:47
Telesport

Sipas një raporti, Manchester City po përgatit një ofertë me vlerë 34 milionë sterlina për yllin e Sporting Lisbona, Mautheus Nunes në merkaton e veres. Pavarësisht se të mërkurën e kaluar njoftoi transferimin e Erling Haaland nga Borussia Dortmund, Man City tani është në kërkim të zëvendësuesit të Fernandinhos.

Kjo është sipas një raporti nga gazeta portugeze Correio da Manhã, të cilët kanë konfirmuar largimin e afërt të Nunes këtë verë. 23-vjeçari ka të ngjarë të jetë opsioni i Cityt për të pasuar Fernandinhon.

Megjithatë, Cityzens janë duke pritur deri në fund të sezonit vendas të Portugalisë përpara se të bëjnë ndonjë përparim në marrëveshje. Portugezi është paraqitur 50 herë në të gjitha garat këtë sezon. Nunes tashmë thuhet se e ka bindur Pep Guardiolën për talentin e tij.

Megjithatë, mesfushori do të ketë një çmim të lartë, por raportohet se ky nuk është problem për Cityn. Ata do të preferonin që tarifa të qëndronte rreth 34 milionë funte, thuhet në raport. Megjithatë, nuk është maksimumi që do të bëjnë për 23-vjeçarin.

Burimi gjithashtu pohon se Sporting është i interesuar të shohë një marrëveshje të arrihet për shkak të marrëdhënieve të mira mes klubeve. Gjatë sezonit, Nunes ka qenë shtylla kurrizore e skuadrës së Ruben Amorimit.

Nunes është ende vetëm 23 vjeç dhe mund të bëhet një lojtar edhe më i mirë nëse i jepet mundësia për të provuar veten. Ai gjithashtu thuhet se refuzoi një lëvizje te Wolves e Bruno Lage në verë, mes interesit që Man City tregoi për të. Ai është një mesfushor “box-to-box” i cili do të lejonte lojtarë si Kevin De Bruyne dhe Bernardo Silva të avancojnë në pozicionet sulmuese.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit