Cristiano Ronaldo nuk mjafton më për Manchester Unitedin në krizë: “Është një varrezë për lojtarët”

18 Gusht 2022
22:00
Telesport
back button

Cristiano Ronaldo nuk mjafton më për Manchester United. Djajtë e Kuq e nisën sezonin në mënyrën më të keqe të mundshme pavarësisht se inaugurimi i Erik ten Hag kishte sjellë një valë optimizmi por 6 golat e shënuar nga Brighton dhe Brentford në dy ditët e para e kanë rikthyer ambientin në depresionin që i ka karakterizuar këto. kaluan vite.

Vitin e kaluar ardhja e CR7 u dha tifozëve shpresa për një rilindje të re, por golat e kampionit portugez nuk mjaftuan për të luajtur në Champions League dhe këtë vit United do të përfshihet në Europa League. Mungesa në top turneun evropian të klubeve bëri që pesë herë Topi i Artë të raportonte për situatën dhe prej disa javësh Jorge Mendes ka punuar për të gjetur strehim.

Nuk është e lehtë të lëvizësh një kompani si Cristiano në një kohë vështirësish financiare për një pjesë të madhe të futbollit europian. Ronaldo ka publikuar në rrjetet sociale një tjetër postim për të ardhmen e tij, por marrëdhënia me United është gjithnjë e më e ndërlikuar.

Gary Neville është një institucion i Manchester United dhe në Sky Sports ai tani shqyrton kampionatin anglez, me analiza gjithmonë të sakta dhe asnjëherë banale sidomos për Djajtë e Kuq. Ish-kapiteni ka qenë edhe një herë kritik ndaj ekipit të tij të preferuar dhe drejtuesve aktualë pas dy humbjeve në fillim të sezonit që e shohin Unitedin të fundit në Premier League.

Ish-mbrojtësi i Mançesterit dhe Anglisë bëri një analizë të gjatë në të cilën ai theksoi dekadën e fundit të investimeve në United dhe kurseu vetëm dy: Një nga problemet që United ka pasur prej një dekade është ndryshimi i menaxherëve dhe strategjive.

Kjo është një punë e madhe. Ne shikuam nënshkrimet më të rëndësishme të klubit dhe u shpenzuan më shumë se një miliard. Ka vetëm dy nënshkrime që kanë qenë të mira dhe kanë performuar në një nivel të mirë.

Bruno Fernandes për shifrat e tij duhet të thotë se funksionoi dhe Zlatan Ibrahimovic. Herrera, Shaw, Matic, Mata… Cristiano do të kishte hyrë, por ajo që ndodhi muajin e fundit shkon nga jeshile në ngjyrë qelibar. Mund të jetë për performancën, vlerën, çmimin ose sjelljen. 75% nuk ​​funksionuan. Është një film i frikshëm nga pikëpamja e tregut.”

Neville ishte edhe më i ashpër për politikën aktuale të klubit, duke e quajtur atë një “varrezë lojtarësh”. “Isha i emocionuar me shumë nënshkrime, përfshirë vitin e kaluar me Sancho, Varane, Cristiano. Gjithashtu me Di Marian. Por tani ky klub është kthyer në një varrezë për futbollistët”.

Gary Neville është një nga të paktët që po flet objektivisht ndaj Cristiano Ronaldos dhe ishte i bindur se ndarja ishte gjëja më e mirë për të dy: pa ndjenja të vështira apo mungesë mirëkuptimi sepse dukej fundi më i mirë për të gjithë, por tani Neville ka frikë se ai Largimi do ta lërë Unitedin pa një sulmues të vërtetë dhe në mëshirën e zonës qendrore të tabelës:

“Ne duhet të marrim një vendim të rëndësishëm me Cristiano. Le të vendosin një herë e mirë nëse ai do të largohet apo jo. Përpara këtyre dy rezultateve Unë do t’ju thoja se gjëja më e mirë është të lini Cristiano të shkojë.

Problemi është se nëse ai largohet nuk ka asnjë në gjendje të shënojë. Unë me të vërtetë mendoj se nëse nuk sjellin lojtarë të një lloji në dy javët e ardhshme dhe Cristiano largohet, United mund të përfundojë në lojë. Gjysma e fundit e tabelës. Ata janë një ekip në gjysmën e fundit të tabelës.”

Komentatori britanik tha: “United do të ecë në këtë valë, por po kalon momentet më të vështira që nga rrëzimi në vitin 1974”. Fjalë të rënda nga ata që bënë historinë e këtij klubi.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit