Çudia te Barcelona, titullari fiton vetëm 200 mijë euro në sezon por La Liga bllokon rinovimin…

back button
26 Janar 2023
23:01
Telesport

Barcelona është ende në vështirësi financiare. Pavarësisht se ka aktivizuar disa leva ekonomike para sezonit 2022/23, skuadra e Katalonjës nuk është në gjendje të ndërmarrë veprime të caktuara brenda dhe jashtë skuadrës aktuale. Megjithatë, klubi synon të rinovojë me një sportist të ri deri në fund të afatit kalimtar aktual.

Skuadra e Katalonjës ka disa lojtarë me kontrata në fund. Marcos Alonso dhe Hector Bellerín janë në atë situatë. Megjithatë, klubi duhet të zgjidhë çështjen e të dy sportistëve vetëm në fund të sezonit.

Fokusi i Barçës është rinovimi me lojtarë të rinj. Balde, mbrojtësi i majtë që fitoi vendin e titullarit, është rënë dakord të zgjasë kontraten. Megjithatë, për shkak të fer-play-it financiar në La Liga, rinovimi nuk mund të përfundojë ende. Ai fiton vetem 200 mije euro ne vit…

Krahas rastit të Baldes, Barça dëshiron të rinovojë me Gavi, i cili po kalon një fazë të mirë në fushë. Kështu, klubi synon të rinovojë me mesfushorin ende në afatin kalimtar aktual. Spanjolli ka ende një kontratë me Barcelonën B.

Më parë, Gavi ka rinovuar kontratën me ekipin B deri në qershor të vitit 2026. Megjithatë, Barcelona dëshiron ta promovojë mesfushorin te profesionistet. Sipas Mundo Deportivo, skuadra ka besim se do të rinovojë kontratën e 18-vjeçarit.

Nga ana tjetër, Gavi nuk është i shqetësuar për situatën kontraktuale. Lojtari është i fokusuar vetëm në ndeshjet. Në sezonin 2022/23, i riu mori pjesë në 27 ndeshje, shënoi një gol dhe dha pesë asistime.

Së fundmi, Xavi po e vendos Gavi si anësor të majtë, ndaj ka treguar paraqitje të mirë në pozicionin e ri. Me Pedri, De Jong dhe Sergio Busquets, Barcelona ndryshon skemën, por arrin të bëjë më shumë presion ndaj kundërshtarit.

Klubi gjithashtu nuk ka ndërmend të blejë asnjë lojtar në afatin kalimtar aktual. Pavarësisht largimit të Memphisit, Xavi është i kënaqur me skuadrën aktuale dhe ka emra për të zëvendësuar holandezin.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit