De Bruyne i sinqertë: I lumtur që Guardiola rinovoi, por i trishtuar sepse këtu te Belgjika…

25 Nëntor 2022
18:30
Telesport

Kevin De Bruyne është i kënaqur me kontratën e re të Pep Guardiolës me Manchester Cityn, por është i frustruar që Belgjika nuk mund të luaje si kampionët e Premier League. Playmaker ka qenë një figurë vendimtare për Guardiolën gjatë kohës së tij në Etihad Stadium, me çiftin që kanë krijuar një lidhje që i ka çuar ata në gara të shumta.

Megjithatë, pavarësisht sukseseve të tij atje, De Bruyne ndonjëherë e ka pasur të vështirë të diktojë ndeshjet nën drejtimin e trajnerit të ekipit kombëtar Roberto Martinez, ashtu siç bën për Cityn. Me lajmet e fundit se Guardiola ka nënshkruar një zgjatje dyvjeçare, De Bruyne shprehu lumturinë e tij, por theksoi se nuk mund të presë që vendi i tij të performojë si klubi i tij.

“Kjo ma bën jetën shumë më të lehtë,” tha ai. “Mënyra se si ai drejton ekipin është shumë e qartë dhe ndihem shumë rehat me të. Të dyja kontratat tona janë deri në vitin 2025, kështu që kjo e bën më të lehtë. Nuk mund të jem më i lumtur”.

“[Por Belgjika] nuk mund të luajë në të njëjtën mënyrë si Manchester City. Si kombëtare, ju duhet të përshtateni me lojtarët që keni rreth jush. A më frustron ndonjëherë? Po, por duhet ta tregoj këtë më pak, megjithëse kjo është përsosmëria për të cilën përpiqem.”

De Bruyne u shpall lojtari më i mirë i ndeshjes, ndërsa Belgjika filloi fushatën e saj në Kupën e Botës me një fitore jo bindëse 1-0 ndaj Kanadasë në Grupin F të mërkurën.
Mesfushori preu një figurë të frustruar gjatë gjithë kohës dhe nuk mori pjesë në festimet për fituesin eventual të Michy Batshuayi, megjithëse ai është i vetëdijshëm se duhet të mbajë në zinxhir bezdinë e tij të dukshme.

“E di që reagimet e mia nuk janë gjithmonë të mira”, shtoi ai. “Kërkoj momente më pas, për të gjetur atë paqe, por njerëzit e dinë se kjo është mënyra ime për të ndihmuar ekipin të luajë më mirë dhe të marrë më shumë nga loja.

“Por sigurisht, gjithashtu duhet të mësoj të reagoj në një mënyrë më të mirë. Herë pas here emocionet shpërndahen, por kjo është gjithashtu pjesë e lojës.” Belgjika tjetër do të luajë me Marokun të dielën, përpara ndeshjes së fundit të Grupit F me Kroacinë të enjten e ardhshme.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit