Dëmtimi dramatik në Valencia-Real: “Në fillim duhet të kthehet të ecë”

5 Mars 2024
15:07
Denis Hakanaj
back button

Fundjava e kaluar ishte plot polemika arbitrare edhe në Spanjë, me referencë të veçantë për Valencia-Real Madrid, e cila përfundoi mes protestave të madrilenëve për shkak të mbylljes së ndeshjes nga arbitri pak para golit të mundshëm të fitores.

Një kaos që mbylli një mbrëmje me dy fytyra për Valencia-n, që, nga njëra anë i ka marrë një pikë në fushë Real-it, nga ana tjetër i duhet të përballet me dëmtimin shumë të keq të pësuar nga Mouctar Diakhaby.

Mbrojtësi francez doli me barelë vonë pas një përplasjeje me Tchouameni, i cila ka rënë mbi gjurin e tij.

Një nokaut shumë serioz konfirmohet edhe nga një njoftim zyrtar nga Valencia, që ka bërë të ditur se si mbrojtësi “pësoi një dislokim të gjurit”, duke rezultuar në shtrimin në spital. Prandaj, imazhi i tmerrshëm i dëmtimit të Diakhaby është parë nga të gjithë.

Një situatë për të cilën ka folur edhe doktor Enrique Gastaldi në ‘Cadena Ser’, i cili është shprehur se është “dëmtimi më i rëndë që një futbollist mund të pësojë në gju”.

Mjeku nënvizoi gjithashtu se si tani është thelbësore të përqendrohemi te shëndeti i lojtarit: “Në dëmtime si ky, gjëja e parë që duhet kërkuar është që pacienti të mund të ecë përsëri”.

Dhe në fund ai shtoi: “Dëmtimet duhet të studiohen në thellësi dhe të kuantifikohen dhe të mos ketë komplikime të mëvonshme”.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit