Dënimi i Juventusit gëzon Arsenalin: anglezët po e prisnin me padurim -10-ën

23 Maj 2023
23:00
Denis Hakanaj
back button

Juventusi i penalizuar me dhjetë pikë në renditje për aferën e fitimeve kapitale dhe jashtë zonës së Champions League bën të lumtur Arsenalin.

Në realitet, telashet për bardhezinjtë mund të jenë më të këqija si në dritën e vendimeve që do të marrë UEFA, ashtu edhe për proceset sportive që e presin ende (manovrat e pagave, marrëdhëniet me menaxherët, partneritetet me klube të tjera).

Në fakt ka një pasojë/përfitim të parë dhe reflektohet në përbërjen e radhës të grupeve të edicionit të ardhshëm të Champions League.

Përpara se të hidhet shorti, skuadrat e kualifikuara vendosen në katër vazo. Në të parën janë fituesit e kampionateve të tyre përkatëse si dhe fituesit sezonit 2022-2023 të Europa League dhe Champions League.

Tre të tjerat janë konfiguruar duke marrë parasysh koeficientët e UEFA-s të secilit klub. Në thelb, rezultati në renditje ka një peshë të rëndësishme dhe mund të ndihmojë në shmangien e grupit më klasik të ferrit.

Ky është rasti i Topçinjve të cilët në renditjen speciale kontinentale janë në vendin e 23-të (76 mijë pikë) dhe, para se renditja e Serisë A të ndryshonte edhe një herë nga heqja e 10 pikëve që iu dha bardhezinjve, gjërat nuk dukeshin mirë për ekipin e Arteta-s.

Do të thotë se ata do ta kishin gjetur veten në një grup me formacionet më të forta (në letër) në Europë të përfshira në vazot 1 dhe 2. Tani ata ngjiten në “vazon 2” që aktualisht përfshin Bayern Munich, Real Madrid, Manchester United, Inter, Atletico Madrid, Leipzig dhe Porto.

Milani, i cili fitoi një vend në renditjen e Serisë A (tani i 4-ti në kampionat), ishte i pari që u favorizua nga një situatë e tillë.

Fakti që sipas të gjitha gjasave (por për të qenë të sigurt duhet të shohim se çfarë do të ndodhë në dy ditët e ardhshme) do të jenë kuqezinjtë ata që do të zënë vendin e Juventusit është një lajm pozitiv për Arsenalin që ka një koeficient më të lartë se ai Djalli (50,000).

Cila është struktura aktuale e katër vazove të Champions League? Në pritje të përfundimit të kampionateve, përbërja është si më poshtë:

Vazo 1 – Manchester City, Roma ose Sevilla, Barcelona, ​​Napoli, Borussia Dortmund, Paris Saint-Germain, Benfica, Feyenoord.

Vazo 2 – Bayern Munich, Real Madrid, Manchester United, Inter, Atletico Madrid, Leipzig, Porto, Arsenal.

Vazo 3 – Shakhtar Donetsk, Salzburg, Dinamo Zagreb, Rangers, Milan, Braga, Lazio, Crvena Zvezda.

Vazo 4 – Copenhagen, Young Boys, Real Sociedad, Galatasaray, Celtic, Newcastle, Union Berlin, Lens.

Duke parë tabelën, formacioni i Piolit do të ishte në vazon e tretë, Topçinjtë në të dytën. Napoli (vazo e parë) dhe Roma (me kusht që të fitojnë finalen e Europa League me Sevilla-n), Lazio dhe Milan (vazoja e tretë) janë italianët që mund të përfundojnë në të njëjtin grup me skuadrën e Artetës.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit