Dialogu i çmendur i Gabi Militos me një tifoz për zëvendësimin: “Më thuaj kë të dërgoj në fushë?” (PAMJET)

18 Gusht 2022
21:56
Telesport

Tifozët e futbollit kanë gjithmonë një zgjidhje për gjithçka. Nga drejtuesit te trajnerët e deri te lojtarët: të gjithë e dinë mirë se do të duhet të gjykohen nga njerëz që janë të sigurt se i kanë gjithmonë pranë dhe sigurisht më korrekt se ai që do të marrin. Ligji i ’60 milionë trajnerëve’ vlen për të gjithë botën.

Si dëshmi e kësaj deklarate mund të marrim një ngjarje që ndodhi në mes të një ndeshjeje të ligës argjentinase mes Argentinos Juniors dhe Union fundjavën e kaluar. Gjatë ndeshjes ishte trajneri i vendasve, Gabi Milito, i kthyer drejt tribunës dhe bisedoi me një tifoz për një zëvendësim që do të bëhej në minutat në vijim.

Kamerat e TyC Sports kanë kapur momentin, i cili është poezi e pastër: mund të shihni se si tifozi i bërtet ish-mbrojtësit të Barcelonës dhe Kombëtares së Argjentinës “Duhet të bësh një ndryshim!” por trajneri, në vend që të inatosej, u përgjigj me gishtin e madh dhe me një pyetje: “Mirë, por kë? Më thuaj kë të dërgoj në fushë”.

Tifozi, i cili sigurisht nuk priste një përgjigje pozitive nga trajneri, i tha trajnerit të fuste një mesfushor dhe kur mori mesazhin, ngriti gishtin e madh në shenjë miratimi. Rezultati përfundimtar shpërbleu El Semillero, i cili mundi Unión de Santa Fè 2-0 falë golave ​​të Gabriel Avalos.

Në konferencën për shtyp pas ndeshjes, Gabi Milito u shpreh për situatën kurioze dhe me buzëqeshje u përgjigj: “Jemi në demokraci. Liri totale. Ai më kërkoi mua (tifozi) të vendos një futbollist. Thashë perfekt, jam dakord, por kush? (duke bërë shaka dhe duke qeshur).

Kështu që ne të gjithë ndihemi si protagonistë dhe marrim pjesë në ndërtimin e lojës. Ai vazhdoi të insistonte në timon, por nuk më tha se kush.” Në çdo rast, vëllai i Diego Militos nuk bëri menjëherë ndryshimin në strukturën e ekipit të tij dhe për këtë arsye ai kishte një shpjegim:

“Ky vendim kërkon disa minuta reflektim, por populli e kërkon menjëherë.” Në fund, trajneri i ‘argjentinasve’ shtoi dy sulmues, por nuk ka pasur më diskutime me tifozin pas tij: “A ju pëlqejnë ndryshimet? Nuk e di, por ai nuk më ka fyer”. Një episod qesharak që do të mbetet në historinë e futbollit argjentinas.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit