Diçka është thyer, magjia u prish?! El Cholo dhe vetmia e tij: Atletico ka humbur Atletico-n pas 11 vitesh

20 Janar 2022
16:18
Telesport

Humbja e Atlético Madrid ndaj Real Sociedad, e cila sanksionoi eliminimin e colchoneros nga Copa del Rey, ka hedhur disa dyshime në Spanjë për soliditetin e stolit të Diego Simeone.

Dhe dyshimi se Cholo ka arritur në fund të ciklit shtohet. Në vitin e tij të njëmbëdhjetë në krye të Atletico, Simeone sigurisht që po përjeton një nga momentet më të këqija me skuadrën e tij tashmë të përjashtuar nga lufta për titull, me Real Madridin 16 pikë larg dhe një kualifikim për në raundin e dytë të Champions-it të arritur në fund, falë edhe disa rrethanave me fat, si në ndeshjen e parë kundër Milanit.

DYSHIMET E PARA NGA SPANJA – Shumë njerëz fillojnë të ngrenë dyshime. Gonzalo Calderon, nipi i Vicente Calderon, presidenti historik i Atléticos, të cilit i takoi edhe stadiumi, tha për Radio Marca: “Simeone është përgjegjësi maksimal për këtë situatë dhe çdo trajner me një mbiemër tjetër në këtë kohë do të shfajësohej, ose të paktën do të kishte marrë një ultimatum”. Calderon vazhdoi: “Ajo që ai bëri mbetet në histori, por askush nuk është mbi klubin, as gjyshi im. Dhe tani situata është shqetësuese. Nëse ai nuk kualifikohet në Ligën e Kampionëve, cikli mund të përfundojë natyrshëm, por jo. besoj se ky Atlético mund të përballojë ekonomikisht disa lojtarë ose t’i paguajë trajnerit rrogën aktuale”.

MBROJTJA, SULMI NUK ËSHTË MË MIRË – Ka shumë gabime që i atribuohen Cholo: mbrojtja është ajo që bie më shumë në sy, e përkeqësuar dukshëm. 24 gola të pësuar në 20 ndeshje, tashmë më keq se sezonet 17/18 kur u grumbulluan 22 gola gjatë gjithë turneut dhe 15/16 kur ishin vetëm 18.

Kohët e fundit, vitin e kaluar, kishte vetëm 25 gola për pasiv. Nga ana tjetër, sulmi nuk është përmirësuar, pavarësisht rikthimit të Antoine Griezmann dhe ardhjes së Matheus Cunha. Suarez nuk ka shënuar në ligë për më shumë se dy muaj, le petit diable pasi u lirua ai u ndal për shkak të lëndimit.

CILI ËSHTË MODULI MË I MIRË? – Pikërisht dëmtimet kanë qenë një kryqëzim deri më tani: ata janë Oblak, Lecomte, Correa, De Paul dhe Hermoso nuk kanë pasur asnjë problem këtë sezon. Moduli është gjithashtu objekt diskutimi: ne filluam me 3-5-2 për t’u kthyer në 4-4-2 dhe për t’u kthyer në 3-4-2-1, në fund 4-4-2 përsëri, gjithmonë dhe në çdo rast me pasuri të alternuara. Më në fund, tregu që duhet të riparohej dhe që deri tani ka çuar vetëm në shitjen e Kieran Trippier, nuk është zëvendësuar.

Në gjendjen aktuale skuadra është e katërta, në nivel pikësh me Real Sociedad dhe ka mundësi të paktën të qëndrojë vitin e ardhshëm në Evropën që ka rëndësi. Ndryshe, edhe një legjendë si Simeone mund të dridhet, pavarësisht se është blinduar me një superkontratë deri në vitin 2024, por ndërkohë fillojnë të qarkullojnë emrat e parë të zëvendësuesve: njëri prej tyre është Simone Inzaghi.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit