Donnarumma fenomenal, askush si ai në top 5 kampionate!

2 Gusht 2020
16:22
Telesport

Me mbi 200 ndeshje të luajtur si profesionist, Gianluigi Donnarumma është unik “në llojin e tij”, në të gjitha kampionatet e botës, nëse merret fakti se është ende vetëm 21 vjeç dhe se në këtë moshë zakonisht portierët quhen ende të papjekur…
Por, ajo që habit më shumë është fakti se portieri kuqezi, me penalltinë e pritur ndaj Maronit në Sampdoria-Milan është i vetmi në rolin e tij që ka neutralizuar më shumë 11-të metërsha këtë sezon, duke konsideruar të gjitha kompeticionet. Janë pesë penallti të pritura, duke nisur nga Federico Chiesa dhe vazhduar me Babacar, Cristiano Ronaldo, Ruslan Malinovsky dhe Gonzalo Maroni.
Ndërkohë, nëse kjo shifër hapet në diapason 4-vjeçar, atëherë janë 12 penallti nga 33 që ka marrë kundër. Pa harruar clean sheets që këtë sezon janë 12 (pra, porta e paprekur). Ka edhe një mesatare tjetër e cila është po kaq e rëndësishme dhe ka të bëjë me të paktën 2-3 pritje deçizive çdo ndeshje (mesatarja). Praktikisht, në 30% të rasteve, Milani është shpëtuar nga portieri brenda një ndeshje futbolli…

Lajme të tjera

Lajmet e fundit