Dortmundi “fshehu” diamantin e ri nga mediat dhe… Gjermania! Nike e blindoi me 10 mln euro, afron rekordi i Champions

18 Tetor 2020
17:09
Telesport

Synohet rekordi! Që në fillim, Borussia Dortmund, vitet e fundit, ka treguar se ka shumë besim te Youssoufa Moukoko. Në realitet, shumë janë duke vënë bast për sulmuesin 15-vjeçar (i lindur në nëntor 2004).

Borussia Dortmund fucina di talenti: in rampa di lancio il 13enne Moukoko

Nike, për shembull, e bëri atë të nënshkruajë një kontratë dhjetë-vjeçare që do t’i garantojë djalit 10 milion euro.

Në Bundesliga, për të, madje kanë vendosur të ndryshojnë rregulloren, duke ulur moshën minimale në të cilën do të jetë e mundur të debutojë.

Tani klubi ka bërë të ditur se do ta vendosë atë në listën B (ajo e rezervuar për lojtarët e lindur nga 1 janari 1998 e në vazhdim) të Ligës së Kampionëve, dhe Moukoko ka një shans të mirë për t’u bërë më i riu ndonjëherë në garën e lartë evropiane.

Michael Zorc, drejtori sportiv i Borussia Dortmund, ka zbuluar se në nëntor, kur Moukoko mbush 16 vjeç, ai do të përfshihet në listën e Champions League.

Nga 20 nëntori i ardhshëm ai do të jetë në gjendje të bëjë debutimin e tij: në atë pikë Dortmund do të luajw ndeshjet në shtëpi me Bruges (24 nëntor) dhe Lazio (2 dhjetor) dhe atë jashtw fushe me Zenit (8 dhjetor).

Nëse ai do të luante në një nga tre ndeshjet, Moukoko do të bëhej më i riu në historinw e Ligës së Kampionëve, duke hequr rekordin nga Celestine Babayaro, i cili debutoi me Anderlecht mw 23 nëntor 1994 kundër Steaua Bukureshtit, kur nigeriani ishte 16 vjeç dhe 87 ditë.

Strategjia Dortmund – Statistikat e tij janw aq tronditëse sa të mira. Stafi ndihmës përreth tij zbuloi se ata donin ta kursenin atë nga vëmendja e mëtejshme duke mos e lejuar të luante në ekipin ndërkombëtar të të rinjve gjermanë për një kohë.

Borussia Dortmund 14-year-old Youssoufa Moukoko becomes UEFA Youth League's  youngest scorer - AS.com

Ndeshja e tij e fundit ndërkombëtare wshtw në 2017, kur ishte 12 vjeç dhe luante në ekipin gjerman U16 ku shënoi 3 gola në 4 ndeshje.

Moukoko ka lindur në Kamerun, u transferua në Hamburg, luajti futboll si fëmijë te St.Pauli dhe u largua në Dortmund në verën e 2016.

Prej aty ka kapwrcyer në një nivel që askush tjetër nuk e ka bërë në moshë kaq të re. Ai ka luajtur në grupmosha me kundërshtarë që ishin 5 deri në 6 vjet më të vjetër se ai, por gjithsesi shënoi “thasw” me gola.

Youssoufa Moukoko, il baby fenomeno del Dortmund da 10 milioni di euro | GQ  Italia

Në ekipin e Dortmund U17 ai shënoi 50 gola në 28 ndeshje. Përfshirë 2 gola ndaj Schalke U17 si 12 vjeç.

Ai debutoi në ekipin U19 Dortmund duke shënuar 6 gola si 14 vjeç dhe ai shënoi gjithsej 34 gola në 20 ndeshje në sezonin e tij të parë atje.

Dhe kjo ishte kundër lojtarëve që ishin 4 deri në 5 vjet më të vjetër se ai duke provuar fjalë për fjalë gjithçka për ta ndaluar atë me të gjitha mjetet e nevojshme, deri te racizmi!

Ai është golashënuesi më i ri në Uefa Youth League, një turne për lojtarët U19, kur ende nuk i kishte mbushur 15 vjeç.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit