Drama e lojtarit saudit, operacioni urgjent i pankreasit: “Lutuni për mua”. Ndërhyn familja mbretërore (VIDEO)

24 Nëntor 2022
17:16
Telesport

Pamjet e tmerrshme të perplasjes tejet të dhunshme mes Yasir Al-Shahrani dhe portierit të tij Mohammed Al-Owais në minutat e fundit të ndeshjes Argjentinë-Arabia Saudite kishin ngritur frikën për pasoja të rënda për 30-vjeçarin. Mbrojtësi i vjetër i kombëtares arabe, i cili deri më tani ka shënuar surprizën më të bujshme të këtyre Botërorit, perfundoi thuajse pa ndjenja ne toke…

Një gju sa i rastësishëm aq edhe shkatërrues, ai i numrit 1 saudit ne porte, i cili e kuptoi menjëherë seriozitetin e përplasjes, deri në atë pikë sa filloi të qante ndërsa stafi mjekësor kujdesej për shokun e rënë. Vërtet kishte dëmtime të konsiderueshme nga qafa lart, duke qenë se në buletinin zyrtar të publikuar nga përzgjedhja saudite flitej për “një frakturë të nofullës dhe një shembje të kockave të fytyrës”.

Por pjesa më e rëndë e diagnozës ishte ajo e radhës, në të cilën u zbulua se fatkeqi Al-Shahrani kishte pësuar “një hemorragji të brendshme për të cilën do të duhet të operohet menjëherë”.  Një tablo shumë e rëndë klinike, drama e së cilës shkoi përtej faktit se padyshim që mbrojtësi i majtë nuk do të mund të futet më në fushë, që përfunduan për të me atë që në sytë e vendit të tij është kthyer në një sakrifice heroike.

Në këtë kontekst të patosit kombëtar, familja mbretërore e Arabisë Saudite nuk mund të qëndronte e pandjeshme ndaj kësaj çështjeje, e cila lëvizi menjëherë – përmes ndërhyrjes së drejtpërdrejtë të princit të kurorës Mohammed Bin Salman – për t’i ofruar Al-Shahranit të gjithë mbështetjen e nevojshme në këtë çështje kritike. moment i jetës së tij.

Kështu futbollisti u transportua nga Doha në kryeqytetin saudit Riad me një aeroplan të vënë në dispozicion nga mbretërorët dhe më pas u transferua në një spital te Gardës Kombëtare për t’iu nënshtruar një operacioni. Vetëm pas njoftimit të ri për shtyp nga kombëtarja arabe – e cila jepte një pasqyrë të operacionit – u bë e qartë se sa të rënda ishin kushtet në të cilat Al-Shahrani mbërriti në spital: ndikimi me portierin e tij ishte aq i fortë sa kishte ndare pankreasin e tij.

“Yasser Al Shahrani iu nënshtrua një operacioni të suksesshëm pankreatik dje në qytetin mjekësor King Abdulaziz të Riadit në Spitalin e Gardës Kombëtare. Ai mbetet nën mbikëqyrjen e plotë të stafit mjekësor të ekipit kombëtar. Familja e futbollit saudit i uron Yasser shërim të shpejtë”: ky është shënimi i publikuar mbi kushtet e mbrojtësit 30-vjeçar të Al-Hilal.

Është vetëm hapi i parë i rrugës së gjatë dhe komplekse që pret Al Shahrani, i cili do të duhet të kalojë nën thikë jo më herët se dy javë për shkak të thyerjeve të fytyrës, hundës dhe dhëmbëve. “Dua t’i qetësoj të gjithë duke konfirmuar se jam mirë dhe se Zoti ju bekoftë. Lutuni për mua”, ishte mesazhi i futbollistit fatkeq, i cili tashmë është thirrur të shërohet sa më shpejt teksa bën tifo për shokët e skuadrës, që pritet nga ndeshjet kundër Polonisë dhe Meksikës.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit