Drama mizore e Gabigolit te Inter: “Nuk fliste më, u sëmur nga anemia dhe preku depresionin…”

28 Qershor 2022
17:35
Telesport

Për Gabriel Barbosa, i njohur si Gabigol, aventura italiane me Interin – 2016-2017 – ishte ajo që duhej harruar shpejt. Për brazilianin, i cili erdhi pas një reputacioni që më pas e pushtoi nga pritshmëritë zhgënjyese, ishte një mundim i vërtetë i shoqëruar nga vetëm 9 paraqitje dhe një gol, përpara se të kthehej në Portugali dhe më pas në Brazil, ku gjeti gëzim dhe buzëqeshje.

Por në atë parantezë kalimtare ku ai kishte të gjitha kritikat kundër, për klasën e 96-ës (që atëherë ishte vetëm 20 vjeç), nuk ishin vetëm problemet në fushë, por edhe një dramë private dhe personale që u shfaq vite më vonë. .

Për të treguar historinë e vërtetë të trishtë të Gabrielit në Milano ishte motra e brazilianit, Dhiovanna Barbosa e cila foli gjatë një interviste dhënë mikrofonave të “Rede TV!” rikthimi në eksperiencën në Itali, një nga më të vështirat që Gabigol i është dashur të përballet. Interi e kishte paraqitur si një fenomen të ri, ‘krisjen’ nga Brazili që të gjithë e prisnin që nga koha e Ronaldos për ‘Fenomenin’: një pritje e madhe, për një investim po aq të rëndë prej gati 30 milionësh. Më pas dështimi, i cili rrezikoi të rrezikonte të gjithë karrierën sportive të sulmuesit të arit të gjelbër që sot luan i lumtur te Flamengo dhe është në erën e thirrjes për Botërorin e ardhshëm në Katar.

Në atë kohë, për Gabigolin dyert e ferrit ishin hapur shumë, thotë motra e tij Dhiovanna, duke hyrë në detaje të pathëna deri më tani: “Një nga fazat më të këqija të jetës sonë, e imja e prindërve të mi dhe e Gabrielit.

Në atë periudhë ishte e mbyllur, ai. nuk folëm me askënd, provuam gjithçka”. Këta janë muajt në të cilët klima në Milano bëhet e rëndë: Gabriel e nis në mënyrën më të mirë të tij me debutimin e tij kundër Bolonjës në fund të shtatorit, por është një blic në tenxhere. Ai është gëlltitur në një sezon të keq nga klubi i cili përveçse duhet të menaxhojë ndryshimin e pronësisë nga Moratti në Thohir, nuk ia del dot në ligë.

De Boer, Pioli, Vecchi: tre ndjekin njëri-tjetrin në pankinën e Interit pa rezultate pozitive. Cikloni mbështjell gjithçka dhe këdo dhe Gabigol bëhet një dhe koka turku kryesor i zhgënjimit kolektiv: ai do të mbyllet me vetëm 6 paraqitje dhe një gol, gjithmonë në krah të zgjedhjeve taktike të trajnerëve, duke alternuar përshtypjet e shkëlqyera gjatë stërvitjes dhe një zhgenjimi mbresëlënës gjatë ndeshjeve.

Por pas, fshihet edhe një botë tjetër, e cila kontribuon për ta bërë aventurën milaneze një tunel qorre: “Gabi u kthye në shtëpi nga stërvitja dhe shkoi direkt në dhomën e saj” e kujton ende motra e saj, deri në rrëfimin privat më tronditës: “Ai kishte anemi dhe ra në depresion. Në atë moment ai mezi fliste me të gjithë, madje edhe me familjen e tij”…

Lajme të tjera

Lajmet e fundit