Dybala, shfaqet një opsion totalisht i ri! Agjenti i tij ka kontaktuar klubin e njohur anglez, por shihet si plani “B” nga ata!

19 Maj 2022
20:45
Telesport

Arsenali po peshon opsionet e tyre pasi u tha se Manchester City do të kërkojë 55 milionë sterlina nga skuadra veriore e Londrës për të nënshkruar me Gabriel Jesus këtë verë, kanë thënë burimet për ESPN.

Arsenali është në merkato për të nënshkruar të paktën një sulmues dhe e ka vënë në fokus 25-vjeçarin për një lëvizje të mundshme. Kontaktet fillestare janë bërë tani mes dy klubeve dhe burimet i kanë thënë ESPN se Arsenali ka kundërshtuar vlerësimin e Cityt duke qenë se ai ka vetëm një vit të mbetur në kontratën e tij.

Megjithatë, shuma bazohet në respektin e Cityt për lojtarin — i cili ka shënuar 95 gola në 235 paraqitje — por edhe dëshirën për të rikuperuar tarifën prej 60 milionë eurosh të paguar te Borussia Dortmund për të nënshkruar me Erling Haaland.

Trajneri i Cityt, Pep Guardiola do të preferonte të mbante Jesus, por nuk do te pengojë sulmuesin nëse ai shtyn të largohet. Jesus ka luajtur 20 ndeshje në Premier League këtë sezon dhe më parë ka lënë të kuptohet për zhgënjimin e tij që nuk përfshihet më rregullisht.

Agjenti i Jesus Marcelo Pettinati konfirmoi për Guardian javën e kaluar se bisedimet ishin zhvilluar dhe “ne na pëlqen projekti”, por gjithashtu se kishte gjashtë klube në kuadër.

Që atëherë, Arsenali ka humbur dy herë nga Tottenham Hotspur dhe Newcastle United, duke i lënë ata të përballen me gjasat për të humbur në Ligën e Kampionëve sezonin e ardhshëm.Kjo do ta bëjë një marrëveshje për Jezusin më të vështirë për t’u arritur, edhe pse jo te pamundur.

Arsenali do të presë të shohë se në cilin kompeticion evropian do të kualifikohet këtë fundjavë përpara se të vendosë lëvizjen e tyre të radhës, por burimet i kanë thënë ESPN se Arsenali nuk priste të përfundonte në top katër këtë sezon dhe për këtë arsye buxhetimi i tyre afatgjatë nuk është ndikuar ndjeshëm nga rënia e fundit.

Nëse ata arrijne një marrëveshje për Jezus, mbetet për t’u parë. Trajneri Mikel Arteta është një admirues i madh i lojtarit që ka punuar me të në City, por Arsenali po shikon opsione të tjera duke përfshirë Paulo Dybala, i cili do të largohet nga Juventus si një transferim i lirë në fund të sezonit.

Arsenali ka kontaktuar me përfaqësuesit e Dybala për të zbuluar se çfarë kushtesh personale kërkon lojtari. Burimet i kanë thënë ESPN se një anëtar i shoqëruesit të Dybala mbajti takime në Londër dhe Mançester përpara se të fluturonte në Spanjë dhe Itali për biseda të ngjashme pasi Dybala mbledh opsionet e tij përpara se të merrte një vendim për klubin e tij të ardhshëm në javët e ardhshme. Interi është konsideruar prej kohësh si një destinacion i mundshëm, por Manchester United dhe Newcastle janë gjithashtu ndër klubet që monitorojnë situatën e Dybala.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit