E ardhmja e zbulimit “italian”… Serie A! Derbi i ndezur por Interi ka një avantazh

24 Mars 2023
18:51
Telesport
back button

Interi e ka ndjekur nga afër sulmuesin e Tigres, Mateo Retegui për më shumë se një vit dhe po planifikon të bëjë një lëvizje gjatë verës, raporton detaje. Sulmuesi 23-vjeçar me origjinë argjentinase u bë i njohur pasi u thirr nga trajneri i Italisë, Roberto Mancini për këtë pushim ndërkombëtar. Ai bëri debutimin e tij për Azzurri-t në humbjen e tyre 2-1 ndaj Anglisë, duke shënuar golin e vetëm në një ndeshje të vështirë kualifikuese për Euro 2024.

Retegui tani duket i destinuar të bëjë kalimin në Serie A në verë dhe një klub në veçanti po udhëheq garën për të siguruar nënshkrimin e 23-vjeçarit. Siç raportohet nga Matteo Barzaghi i Sky Sports Italia, Interi ka mbajtur një sy të ngushtë te Retegui për më shumë se një vit tani dhe ka një marrëdhënie të shkëlqyer me Tigre, duke i dhënë atyre një shtysë në ndjekjen e sulmuesit.

Dario Baccin e vëzhgoi personalisht sulmuesin me origjinë argjentinase në humbjen e Italisë ndaj Anglisë dhe ishte i impresionuar me atë që pa. Retegui është aktualisht te Tigre në një marrëveshje huazimi dyvjeçare nga Boca Juniors, e cila do të bëhet e përhershme në verë për 2.5 milionë euro.

Gjigantët e Buenos Aires do të mbajnë 50% të një rishitjeje të ardhshme për talentin. Praktikisht, duke qene se keto akorde jane te vendosura, Intero do te duhet te negocioje ne dy fronte, pa harruar konkurrencen e Milanit.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit