E BUJSHME | Bayern kishte menduar për yllin e Chelsea-t si pasuesin e Lewandowskit! U informua te agjenti por…

12 Gusht 2022
16:45
Telesport

Sipas raporteve te fundit, Bayern Munich duket se eshte informuar për situatën e Kai Havertz te Chelsea në fillim të afatit kalimtar, pasi e kishte parë atë si një zëvendësues të mundshëm të Robert Lewandowskit.

Havertz ka tre vjet të mbetura në marrëveshjen e tij aktuale në Stamford Bridge dhe do të jetë një sezon i madh për gjermanin për të ardhmen e tij afatgjatë në kryeqytetin anglez.

23-vjeçari pa bashkëkombasin e tij gjerman Timo Werner të largohej në RB Leipzig në fillim të kësaj jave dhe interesimi është treguar nga Bayern ndaj Havertz. Havertz do të hyjë në historinë e Chelseat për shënimin e golit të vetëm dhe vendimtar për të fituar Ligën e Kampionëve në vitin 2021, i cili e ka parë atë të shënojë 23 gola dhe të regjistrojë 14 asistime në 93 paraqitjet që ka bërë për blutë në të gjitha garat.

Thomas Tuchel donte një sulmues këtë verë dhe ishte i interesuar për Robert Lewandowski këtë verë, megjithatë ai vendosi të kalonte te Barcelona. Ndërsa Bayern shikonte zëvendësimet, siç raportohet nga SPORT1 në Gjermani, në fillim të afatit kalimtar të verës, drejtori sportiv Hasan Salihamidžić pyeti agjencinë ROOF për situatën dhe planet e Havertz.

Bayern do të ‘vazhdojë të mbajë një sy në’ Havertz me verën e ardhshme që do të jetë vendimtare kur sulmuesi do të ketë vetëm dy vjet të mbetura nga kontrata e tij. Chelsea do të duhet të vendosë nëse dëshiron të arkëtojë për të rikuperuar një pjesë të madhe të 72 milionë funteve të paguara, ose të zgjasë qëndrimin e tij në klub.

Havertz shpreson për një vit të veçantë për veten dhe skuadrën dhe beson se ata kanë aftësitë për të arritur gjëra të mëdha në 2022-23. “Ne jemi një grup i veçantë,” tha Havertz muajin e kaluar. “Ne e shohim këtë në dhomën e zhveshjes dhe gjithashtu në fushë. Kemi shumë lojtarë të rinj që janë afërsisht në të njëjtën moshë.

“Ne gjithashtu kemi shumë lojtarë me përvojë dhe të gjithë përshtatemi shumë mirë. Shpresojmë të jetë një vit i veçantë për ne.”

Ai shpreson se nënshkrimi i ri Raheem Sterling do ta ndihmojë lojën e tij pas ardhjes së tij nga Manchester City, duke shtuar: “Ju mund ta shihni cilësinë e tij këtu tashmë dhe kanë kaluar vetëm disa ditë. Mund ta shihni në stërvitje se sa i mirë është, sa i shpejtë është. Ai patjetër do të na ndihmojë.

“Ne të gjithë e dimë se ai është një lojtar i madh. Unë pashë një statistikë rreth tij se ai ka pasur më shumë gola dhe asistime për Man City në pesë vitet e fundit, diçka e tillë. Ajo tregon të gjithë historinë e tij. “Ai ishte një lojtar i madh për Cityn dhe kombëtaren gjithashtu.

“Shpresojmë, ai mund të mbajë nivelin e tij këtu. Për mua dhe për të gjithë, ai do të ndihmojë. Havertz-it mund t’i bashkohet edhe më shumë konkurrencë këtë verë. Chelsea është i etur për Pierre-Emerick Aubameyang dhe bisedimet mbeten në vazhdim me Barcelonën.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit