E BUJSHME | Cristiano Ronaldo rrënon Juventusin edhe pse u largua: kërkon një mal me para që i fshehën…

30 Nëntor 2022
16:00
Telesport

Hetimet janë mbyllur, por te Juventus gjërat mund të përkeqësohen, duke qenë se sipas asaj që raportohet nga gazeta La Repubblica, Guardia di Finanza po vazhdon të gërmojë në letrat e klubit të Juventusit mes pasqyrave financiare, marrëveshjeve private dhe shitjes së lojtarëve. kontratat për të grumbulluar teste të tjera.

Siç u përmend, mbyllja zyrtare e hetimeve, që me shumë gjasa do të çojë në ndjekjen penale të të dyshuarve, nuk po i ndal hetuesit të cilët tashmë janë fokusuar në operacionet që lidhen me tregun e transfertave me kompani të tjera italiane dhe joitaliane.

Ndërkohë, mbrojtja e të dyshuarve kërkon që hetimi të zhvendoset në Milano, ku ndodhet edhe Bursa. Ndërkohë që edhe Prokuroria e FIGC ka hapur një hetim për manovrën e pagave, me dokumentet private të gjetura që do të bien ndesh me indikacionet e dhëna në pasqyrat e ndryshme financiare të depozituara dhe miratuara nga klubi i Juventusit.

Dorëheqjet e të gjithë Bordit Drejtues duhet të lexohen fillimisht si për të shmangur rrezikun e përsëritjes së veprës, duke qenë se bilanci i fundit i llogarive të Juventusit për sezonin 2021/22 duhet të miratohet ende.

Për momentin prokurorët Marco Gianoglio, Mario Bendoni dhe Ciro Santoriello po fokusohen në një borxh shtesë prej të paktën 34 milionë eurosh. Për këtë i njëjti drejtor sportiv i Juventusit, Federico Cherubini, kishte pranuar në seancë: “Ka shtatë milionë borxhe me Atalantën që nuk janë buxhetuar kurrë”. Dëshmi e mëtejshme do të ishte një përgjim ku Maurizio Arrivabene, drejtori menaxhues që mbeti me mandat, por që dha edhe dorëheqjen, dëgjohet duke thënë: “Ne e dimë se sa i kemi borxh Atalantës”.

Në fazën aktuale të hetimeve, këto 7 milionë për shkak të kompanisë me qendër në Bergamo nuk kanë konfirmim se nga vijnë, por me shumë gjasa i referohen çështjes Romero-Demiral, kur argjentinasi u shit te Atalanta për 16 milionë euro dhe dy ditë më vonë, klubi i Bergamos e shiti atë te Tottenham për 50. Shitja e Dejan Kulusevski-t gjithashtu përfundoi nën lupë, i përmendur edhe në “librin e zi” për Fabio Paratici, tani Ds në Tottenham, shkruar nga Cherubini ndër. “investime të paarritshme”.

Për të mos harruar edhe “kartën e Ronaldos” e famshme prej nga nisi hetimi i prokurorisë dhe që nisi të lëshonte tërmetin në Continassa. Juventusi duhet t’i kthejë Cristiano Ronaldo-s 19 milionë euro të mira në bazë të asaj që shkruhej në atë letër, e cila “duhej të kishte mbetur sekret” me pranimin e vetë të pandehurve. Meqë ra fjala, edhe avokati i përgjuar Cesare Gabasio pranoi: “Nëse e gjejnë do të na ikin në fyt… auditorët dhe të gjithë”.

Dhe ai shtoi se “përndryshe do të duhet të bëjmë një transaksion të rremë”. Si përfundim, hetuesit zbuluan se kishte edhe marrëveshje sekrete për transferimin e lojtarëve në të drejtën e blerjes. Shembulli kryesor do të ishte operacioni që përfshin lojtarin Alberto Cerri, tani te Como në Serinë B, i cili u shit te Cagliari më 12 korrik 2018, duke gjeneruar një fitim kapital prej 8 milionë eurosh të futur menjëherë në bilanc dhe që solli një përfitim të menjëhershëm.

Por hetuesit zbuluan një marrëveshje nën tavolinë, për të cilën nuk ka asnjë gjurmë në Ligë, në të cilën Juventusi tregoi opsionin e riblerjes, duke i bërë kështu ato të ardhura hipotetike, të cilat në atë moment nuk duhej të ishin llogaritur në atë mënyrë. dhe për këtë arsye nuk do të mund të sillte një përfitim të menjëhershëm për buxhetin. Të gjitha manovrat për të cilat kryebashkiakët dhe auditorët, të pyetur ditët e fundit, thanë se nuk ishin plotësisht në dijeni.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit